W dniu 19.03 2021r. w ramach obchodów Tygodnia Kultury Językaodbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wiersze i wierszyki o zdrowiu…..”.Konkurs skierowany był do dzieci klas 0-III. Celem konkursu było upowszechnianie kultury języka, rozwijanie zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na piękno poezji, kształtowanie postaw prozdrowotnych, rozwijanie zdolności artystycznych oraz wyszukiwanie młodych talentów.
Komisja konkursowa wnikliwie wysłuchała młodych artystów i wyłoniła zwycięzców:
Wyróżnienia:
Julia Wydrych kl.III, Lena Kaleta kl.III, Maja Smolarczyk kl.III, Maksymilian Mijał kl.II, Mikołaj Gos kl.0, Bartłomiej Kochel kl.0, Igor Dudek kl.0, Kinga Palacz kl.0, Klara Piotrowska kl.0, Nikola Szymonek kl.0
Dzieciom nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.
Mariola Stefańczyk
Szanowni Państwo, informuję, że:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nakłada na szkołę zmianę jej funkcjonowania, dlatego też:
- od 22.03.2021 r. do 11.04.2021 r. uczniowie kl. 1-3 rozpoczynają
naukę zdalną i pozostają w domu;
- uczniowie kl. 4-8 kontynuują naukę zdalną (zasady pracy pozostają
bez zmian) ;
- konsultacje dla uczniów kl. VIII nadal będą odbywać się zgodnie z
przyjętymi zasadami;
Zajęcia w trybie zdalnym odbywać się będą według dotychczasowego planu lekcji. Przypominam, że Wszystkich uczniów obowiązuje plan zajęć i obowiązek udziału w zajęciach.
Platformą do nauki on-line jest znany już Zoom.
Wychowawcy i nauczyciele w celu przekazywania informacji wspomagać się będą dziennikiem elektronicznym.
Świetlica szkolna czynna od 7.30 do 15.30.
Dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19 na wniosek rodziców będą mieć zorganizowaną naukę zdalną w szkolnej świetlicy.
Życzyę wszystkim szybkiego powrotu do "NORMALNOŚCI"
Dyrektor Szkoły im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie-
Małgorzata Bernat
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA
15 - 20 marca 2021
Kl. IV – VIII
1. Szkolny Konkurs Literacki
Zadaniem uczestników jest napisanie opowiadania lub wiersza.
/Prace należy dostarczyć do dn. 20 marca, do nauczycieli języka polskiego/.
2. Szkolny konkurs ,,Ortograficzne ilustracje”.
Uczniowie wykonują ilustracje wyrazów z trudnościami ortograficznymi, ułatwiające zapamiętanie pisowni.
/ Zdjęcia prac należy dostarczyć do dn. 20 marca, do nauczycieli języka polskiego/.
3. Szkolny konkurs ,,Mistrz Języka Polskiego”
/Konkurs przeprowadzają nauczyciele języka polskiego./
4. Szkolny konkurs ,,Dokończ przysłowie”.
/Konkurs organizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej/
5. Szkolny konkurs ,,Przysłowia znane i mniej znane” – ilustracja, komiks, plakat.
/Zdjęcia prac należy przesłać do 20 marca na adres: zaj.sztuka@gmail.com /
6. Szkolny konkurs ,,Poprawianie piszę, znam zasady ortografii” - prezentacja multimedialna
/Pracę należy przesłać do 20 marca na adres: zaj.sztuka@gmail.com /
7. ,,Czytam, więc wiem”. Szkolny konkurs organizowany przez bibliotekę szkolną.
8. Szkolny konkurs dla kl. IV – VIII ,, Strange things in English-speaking countries". Uczniowie wykonują prezentację multimedialną.
/Konkurs organizują nauczyciele języka angielskiego/
9. Udział w wydarzeniach organizowanych przez inne instytucje związane z edukacją, kulturą i nauką.
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy.
Kiedy tylko zaczyna pojawiać się pierwsze wiosenne słońce, nogi zwykle same niosą do lasu czy na łąkę, a później z każdym słonecznym dniem zbliżającym nas do lata przyroda jest coraz bujniejsza, pachnąca i trudno się oprzeć spacerom i wycieczkom. Wykorzystajmy ten zew przyrody i dajmy się ponieść naturze.
Poniżej znajdziecie kilka propozycji działań, które pomogą Wam powitać wiosnę w całej okazałości. Są to zadania, które z powodzeniem wykonacie samodzielnie, z najbliższymi domownikami czy w towarzystwie przyjaciół.
• WIOSENNA SAŁATKA to doskonała okazja na przygotowanie zdrowego i pożywnego posiłku – wiosenny zastrzyk energii przyda się każdemu z nas
• W POSZUKIWANIU WIOSNY : wyjdź z domu i skorzystaj z wiosennej aury, pobyt na świeżym powietrzu dotleni nas i odświeży. Uważnie obserwuj otaczającą Cię przyrodę, na pewno dostrzeżesz nadchodzącą wiosnę.
• ZIELONO MI : poszukaj w swojej garderobie ubrań w zielonym kolorze, napełnią nas optymizmem i wzbudzą radość innych. Jest spora szansa, że nauczyciele tego dnia nie będą wzywać do ustnej odpowiedzi „zielonych”
•skorzystaj z zajęć organizowanych przez świetlicę szkolną:
- WIOSENNE KWIATY : będziemy uczyć się rozpoznawać kwiaty które są symbolami wiosny
- PTAKI- ZWIASTUNY WIOSNY: poznamy ptaki, które przylatują do Polski na wiosnę
-WIOSENNA PAPIEROPLASTYKA : podejmiemy szereg działań przekształcając zwykły papier w wiosenne działa, stworzymy ptaszki, kwiatki, motylki i niezliczoną ilość wiosennych elementów- ograniczać nas będzie jedynie własna wyobraźnia.
Serdecznie zapraszamy !!!
Koordynatorzy projektu: Małgorzata Giemza, Katarzyna Radlica
Harmonogram
Projektu edukacyjnego „Powitaj z nami wiosnę”
Czas trwania: 15-19 marca 2021
Wszystkie zdjęcia należy przesyłać przez pocztę na e-dzienniku, na adres p. Katarzyna Radlica. Przesłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację na stronie internetowej szkoły i koncie fb szkoły.
Każdy uczeń naszej szkoły może wziąć udział w dowolnej liczbie działań w projekcie. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni punktami na „+” , zgodnie z zasadami WZO szkoły.
W klasie III 8 marca- Dzień Kobiet nie przeszedł bez echa. W tym dniu chłopcy pamiętali o kwiatach i życzeniach dla swoich pań, koleżankom wręczyli piękne upominki i odśpiewali gromkie 100 lat.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy z takim zaangażowanie uczestniczyli wraz z nami w „Tygodniu z kotami”. Była to doskonała okazja do nowego spojrzenia na naszych małych pupili.
Prace przygotowane w ramach konkursu „O kocie- dla kota” to przykład niezwykłej wrażliwości i kreatywności artystycznej w prezentacji sylwetki kota – kolejny raz nie zawiedliście naszych oczekiwań. Dziękujemy za zdjęcia którymi się z nami podzieliliście w ramach akcji „Ja i mój kot”- wiemy, że kot to nie tylko zwierzę ale dla wielu z nas również przyjaciel. Tak wiele wiemy o kotach, ale nigdy dość dużo – chętnie zgłębialiście z nami wiedzę o tych odważnych i niezwykłych istotach . Prace plastyczno – techniczne wykonane w czasie projektu ujawniły wasze możliwości i pozwoliły rozwinąć umiejętności.
Podczas realizacji projektu okazało się jak wiele pozytywnych emocji wyzwalają kontakty z kotami. Pamiętajmy jednak zawsze, że naszym zadaniem jest również troska o te wspaniałe zwierzęta. Dbajmy a nie właściwie a w zamian możemy oczekiwać wiele przywiązania i miłości.
Koordynatorzy projektu: Małgorzata Giemza, Katarzyna Radlica
Celem konkursu szkolnego „Mistrz Słówek Angielskich” było wzmocnienie motywacji do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie klasy II i III rywalizowali ze sobą w turnieju językowym, prezentując znajomość dotychczas poznanego słownictwa.
Laureaci – klasa II
I miejsce – Liliana Grabarczyk
II miejsce – Maksymilian Mijał
III miejsce – Irmina Pik
Laureaci – klasa III
I miejsce – Aleksander Zarzycki
II miejsce – Jan Socha
III miejsce – Kalina Piotrowska
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, drobne upominki.
Serdecznie gratulujemy!
"Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj jest Święto Dziewczynek ........"
Dzieci z klasy II przygotowały drobne upominki dla koleżanek.
17.02.2021 roku uczniowie klasy I wraz z wychowawcą odwiedzili szkolną bibliotekę. Po sprawdzeniu wiedzy dzieci na temat zasad zachowania w tym pomieszczeniu oraz korzystania z jego zasobów nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie złożyli przyrzeczenie i otrzymali upominki: zakładki do książek oraz wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło” przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki Człowiek”, realizowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowejoraz Rzecznika Praw Dziecka.
Uczniowie naszej szkoły i tym razem uczcili swego Patrona – Bohaterów Powstania Styczniowego. Po lekcjach utrwalających zagadnienia powstania styczniowego i jego bohaterów przystąpili do zaplanowanych działań.
Dzieci z klas: 0-IV wykonały na ten temat prace plastyczne dowolną techniką. Do konkursu przystąpiło 57 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Lena Sornat – klasa III
Lena Kaleta – klasa III
Maria Robak – klasa II
II miejsce – Sylwester Dudek – klasa III
Maja Smolarczyk – klasa III
Lena Stańczyk – klasa I
III miejsce – Ksawery Kucharczyk – klasa II
Maksymilian Mijał – klasa II
Piotr Wnuk – klasa II
Uczniowie klas: V-VIII wykazali się wiedzą o powstaniu styczniowym i jego bohaterach. Ułożyli krzyżówki do hasła: POWSTANIE STYCZNIOWE. W tym konkursie wzięło udział 11 uczniów, nagrodzeni:
I miejsce – Mateusz Kwiatkowski – klasa VIII
II miejsce – Olaf Minda – klasa VII a
Gabriela Wilk – klasa VI a
III miejsce – Maja Miter – klasa VI a
Lena Szymkiewicz – klasa V
Natalia Kozieł – klasa V
Uczestnicy obu konkursów otrzymali upominki, starsi również punkty pozytywne z zachowania. Wiele prac zostało wyeksponowanych na wystawie, którą jeszcze jakiś czas można oglądać na szkolnym korytarzu.
W szkolnej świetlicy, mimo obostrzeń i zawężenie listy dostępnych do zabawy pomocy, uczniowie doskonale potrafią zorganizować sobie czas wolny. Właśnie dzięki ograniczeniom muszą polegać na swojej wyobraźni i rozwijają ją wymyślając ciekaw zabawy, rywalizacje, konkurs oraz tworząc własne konstrukcje. Ci którzy mają jeszcze ochotę na ruch mogą poskakać i rywalizować na wielu polach - trafianie do celu, gra w klasy. A Ci, którzy już ruchu mają dość, spokojnie wypoczywają umilając sobie czas pogawędką o tym i owym.
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, jednak w naszej klasie II obchody tego święta odbyły się 18.02.21r. . Głównym celem świętowania było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uwrażliwienie na problem bezdomnych i głodujących kotów.
Uczniowie przygotowali i przedstawili ciekawostki dotyczące życia kotów dzikich i domowych, dowiedzieli się czym należy prawidłowo karmić te zwierzęta, usłyszeli o najbardziej spektakularnych kocich rekordach.
Dzieci rozmawiały na temat znanych kotów występujących w bajkach telewizyjnych, obejrzały film o Gerfeldzie oraz pobawiły się w zabawę Kocie polowanie.
Na koniec uczniowie wykonali piękne prace kotków tworzone różnymi technikami.
Wychowawczyni
Renata Dudek
Walentynki to nie tylko dzień zakochanych, ale przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka.
Uczniowie klasy III świętowali tegoroczne walentynki.
Dzieci wykonały piękne prace plastyczne upamiętniające ten szczególny dzień, które potem wręczyły najbliższym a także swoim koleżankom i kolegom. Dużą atrakcją okazała się także klasowa skrzynka z pocztą walentynkową. Serduszka ze słodkim upominkiem, listy z dobrymi słowami, wyrazami sympatii i przyjaźni sprawiły dzieciom wiele radości.
Wychowawczyni M. Stefańczyk
W trosce o zwiększenie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu klasa II pod okiem wychowawczyni Renaty Dudek dowiedziała się o bezpiecznych zachowaniach w Sieci.
Tworzone przez dzieci rymowanki zawsze zachwycają swoją prostotą oraz wielością skojarzeń, porównań.
Uczą patrzeć na to, czego my dorośli często nie zauważamy.
Renata Dudek