Tegoroczneświęto- Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021 obchodziliśmy podhasłem „Przywróćmy nasząZiemię”. Przyświecał nam cel kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, odpowiedzialności za jego stan, uświadomienie roli jaką uczniowie mogą odegrać w swoim najbliższym otoczeniu. W tym rokuobchody Dnia Ziemi w naszej szkole wyglądały inaczej ze względu na zdalną naukę. Pomimo pandemii uczniowie pamiętali o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Uczniowie w ramach zaproponowanych działań sadzili rośliny, wykonali prace plastyczne, brali udział w konkurach, których motywem przewodnim była planeta Ziemia.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
Maciej Zychowicz,Ksawery Kucharczyk -kl. II, Lena Kaleta- kl. III.
Filip Dudek, Mikołaj Guz, Paweł Kozieł, Natalia Kozieł, Lena Szymkiewicz- kl. V,
Alan Walas,Marcelina Szymkiewicz -kl. VI a, Oliwia Szymkiewicz -kl. VI b,
Kacper Guz- kl. VII a, Amelia Filipiak -kl. VII b.
Wyróżnienie otrzymały dzieci z oddziału przedszkolnego.
Gratulujemy!!!
Aneta Pawłowska, Małgorzata Giemza
Szanowni Państwo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w klasach 1-3 będą odbywać się w systemie hybrydowym. Dlatego też ustala się harmonogram dla klas młodszych. Dowozy oraz obiady dla klas 1-3 pozostają bez zmian. w dalszym ciągu klasy 4-8 będzie obowiązywać nauka zdalna na dotychczasowych zasadach.
Małgorzata Bernat- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie
Wyniki konkursów w kl. IV – VIII
Mistrz Języka Polskiego
Klasa IV – Anna Długosz
Klasa V – Zuzanna Dudek
Klasa VI a – Weronika Kmiecik
Klasa VI b – Sonia Kolasa
Klasa VII a – Wiktoria Stępień
Klasa VII b – Julia Kmiecik
Klasa VIII – Mateusz Kwiatkowski
Szkolny konkurs literacki
Kategoria wiersz
I miejsce - Maja Miter kl. VI a
Wyróżnienie – Sandra Górak kl. VI a, Oliwia Szymkiewicz kl. VI a, Marcelina Szymkiewicz kl. VIb
Kategoria opowiadanie
I miejsce – Mateusz Kwiatkowski kl. VIII
Wyróżnienie – Oliwia Kozieł kl. VIII
Szkolny konkurs ,, Przysłowia znane i mniej znane''
I miejsce - Roksana Piotrowska - kl.7b
II miejsce - Natalia Kozieł - kl.5
III miejsce - Paweł Kozieł - kl. 5
Szkolny konkurs „Czytam, więc wiem”
Kl. IV - VI
I miejsce – Zuzanna Dudek, Marcel Pasek i Dominik Piotrowski (klasa V)
II miejsce – Lena Szymkiewicz (klasa V),
III miejsce – Maja Miter (klasa VI a)
Kl. VII – VIII
I miejsce – Mateusz Kwiatkowski (klasa VIII)
II miejsce – Oliwia Kozieł (klasa VIII)
III miejsce – Julia Kmiecik (klasa VII b)
Wyróżnienie – Oliwia Wieloch (klasa VII b) i Kinga Stefańczyk (klasa VIII).
Laureaci szkolnego konkursu „Dokończ przysłowie”
Kinga Stefańczyk - Kl. VIII
Wiktoria Stępień – Kl. VII
Weronika Kmiecik – Kl. VI a
Oliwia Szymkiewicz – kl. 6a
Oliwia Kozieł – kl. VIII
Anna Polit – kl. VI b
Laureaci Szkolnego konkursu z języka angielskiego
Maja Miter – kl. VI a
Anna Polit – kl. VI b
Oliwia Wieloch – kl. VII b
Gratulujemy!!!
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone najpóźniej w dniu zakończenia roku szkolnego.
Konkurs plastyczny „Czas Wielkanocy” dobiegł końca. Komisja konkursowa przyznała nagrody główne i wyróżnienia spośród 116 dostarczonych prac.
„Czas Wielkanocny” to konkurs polegający na stworzeniu pracy plastycznej o tematyce wielkanocnej, ukazujący tradycję świąt, ich symbole czy związane z nimi zwyczaje. – Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Piekoszów. Zgodnie z regulaminem oceniano prace wykonane rysunkiem i malarstwo. Po ocenie wszystkich prac, przyznano nagrody główne i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
Spośród uczniów klas I-III przyznano nagrody główne uczniom klasy trzeciej naszej szkoły Michalinie Nartowskiej ,Sylwestrowi Dudkowi , Mai Smolarczyk i Zuzi Nowak .
GRATULUJEMY
Wychowawczyni Mariola Stefańczyk
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Głównym celem święta jest przybliżenie wszelkich problemów związanych z niszczeniem środowiska naturalnego. Jest to również doskonała okazja do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się, co zrobiliśmy i co możemy zrobić dla naszej Planety, aby ją chronić.
Światowy Dzień Ziemi w 2021roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło ,,Przywróć naszą Ziemię”. To hasło ma nam przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko. W związku z obostrzeniami z powodu epidemii koronowirusa, tradycyjne sadzenie drzew lub wspólne zbieranie zalegających na terenach zieleni odpadów nie jest możliwe. Ale o środowisko możemy dbać w inny sposób.
Poniżej przedstawiamy propozycję działań
1.Wspólnie z osobą dorosłą (np. rodzice, dziadkowie) zasadź krzew lub inną roślinkę w swoim ogródku, posadź cebulki ulubionych kwiatów, wysiej zioła w doniczkach.
2. Uprzątnij pod opieką osoby dorosłej miejsce, w którym mieszkasz np. podwórko. Pozbieraj śmieci i je posegreguj.
3. Wykonaj pracę plastyczną ,,Planeta Ziemia – jak możemy o nią zadbać?”
4. Wykonaj zakładkę do książki, a motywem przewodnimbędzie planeta Ziemia.
4. Możesz również wyrecytować wiersz o tematyce ekologicznej.
1.Zasadź krzew lub inną ulubioną roślinę w swoim ogródku, na podwórku, posadź cebulki ulubionych kwiatów, wysiej zioła w doniczkach.
2.Posprzątaj podwórko lub miejsce wokół domu. Pozbieraj śmieci i je posegreguj.
3.Wykonaj plakat pt. ,,Jak możemy zadbać o naszą Planetę”.
4.Wykonaj pocztówkę z okazji Dnia Ziemi -napisz życzenia dla planety Ziemi w formie rymowanki lub wiersza.
5.Wykonaj osłonkę na doniczkę wykorzystując materiały przeznaczone do recyklingu np. plastikowa butelka, metalowa puszka po napojach oraz ozdób ją.
6.Weź udział w konkurs szkolnym„MOJE MIEJSCE” Przygotuj krótki materiał ( film do 5 minut, prezentacja multimedialna-10 slajdów) opisujące Twoje najbliższe otoczenie (np. miejscowość, własne podwórko, pobliski las, łąka lub pole uprawne). Zamieść w pracy informacje o formach ukształtowania powierzchni, roślinach, dzikich zwierzętach i ich siedliskach oraz elementach stworzonych przez człowieka. Ocenie podlegać będą:zgodność z tematem, poziom wiedzy o otaczającym środowisku, forma artystyczna.
Wszyscy uczniowie, którzy nadeślą zdjęcia, filmy, prace na konkurs zostaną nagrodzeni punktami na plus zgodnie z zasadami WZO. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni ocenami z przyrody, geografii lub biologii (kl. IV-VIII) oraz otrzymają nagrody rzeczowe (0-III).
Udział w konkursie jest jednocześnie zgodą na publikowanie wizerunku, danych osobowych oraz nadesłanych materiałów.
Zdjęcia wykonanych prac, film z recytacji wiersza prześlij na e-dziennik lub Messenger do- Aneta Pawłowska; prace na szkolny konkurs ,,Moje miejsce” prześlij jako załącznik przez e- dziennik do organizatora konkursu- Małgorzata Giemza.
Zdjęcia prac, filmy, prace na konkurs prześlij do 30 kwietnia 2021r.
Pamiętajmy: ,,Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego działania, zależy od każdego z nas…”Florian Longin Plit
Koordynatorzy projektu: Aneta Pawłowska, Małgorzata Giemza
Uczniowie z klasy II na zajęciach zdalnych zrealizowali projekt dydaktyczny "Pierzaści architekci". Dowiedzieli się wiele o ptasich budowlach oraz miejscach, w których ptaki mogą znaleźć schronienie.
Na wiosnę ptaki zakładają gniazda. Posiadają instynktowną umiejętność budowy gniazda, w którym będą składać jaja, wysiadywać je, a potem karmić swoje mlode i troszczyć się o nie tak długo, aż będą zdolne do samodzielności. Większość ptaków tworzy gniazda o okrągłym kształcie, przypominające nieco miskę. W tym celu drobiazgowo przeplatają gałązki, źdźbła słomy, kawałki mchu i innych materiałów. Starają się ukryć gniazdo przed drapieżnikami. Jednak niektóre potrafią zbudować bardzo złożone konstrukcje – prawdziwe dzieła sztuki. Takie prawdziwe dzieła sztuki wykonali również uczniowie klasy II. Sami zobaczcie !
Wychowawczyni Renata Dudek
KONKURS GMINNY "CZYSTE ŚWIĘTOKRZYSKIE" PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII.PRZEDMIOTEM KONKURSU JEST PRZYGOTOWANIE DOWOLNEJ PRACY, FILMU (DO 10 MIN) Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W ZAKRESIE ODPADÓW, ICH SEGREGACJI I UTYLIZACJI. PRACĘ POWINNA WYKONAĆ KLASA/ ZESPÓŁ UCZNIÓW. POWINNA ONA BYĆ WYKONANA Z MATERIAŁÓW RECYGLINGOWYCH (NIE DOTYCZY FILMU) I ZAWIERAĆ PUNKT WIDZENIA UCZNIÓW NA ODPADY I LIKWIDACJĘ DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI ORAZ KORZYŚCI DLA ŚRODOWISKA, KTÓRE Z TEGO WYNIKAJĄ. NAGRODĘ GMINA MOŻE PRZEZNACZYĆ TYLKO NA LIKWIDACJĘ DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI NA SWOIM TERENIE. WSZYSCY UCZNIOWIE BIORACY UDZIAŁ W KONKURSIE ZOSTANA NAGRODZENI PUNKTAMI NA PLUS ZGODNIE Z ZASADAMI WZO.ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE, TERMIN SKŁADANIA PRAC UPŁYWA 14.05.2021.
OSOBY CHĘTNE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PROSZĘ O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT ZE SZKOLNYM KOORDYNATOREM KONKURSU-p. Małgorzatą Giemzą
Wiosna to inspirująca pora roku. Natura budzi się do życia, topnieją śniegi, słońce praży coraz mocniej, a głowy napełniają się nowymi, świeżymi pomysłami. I tak oto wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku dzieci klas młodszychprzygotowały się na nadejście kalendarzowej wiosny.
W piątek 19 marca uczniowie klas 0-III przyszli do szkołykolorowo przebrani, zainspirowani wiosennymi barwami. Każda klasa wybrała inny kolor wiosny. Przeważał kolor zielony. Uroczystość Powitania Wiosny rozpoczęła się od przedstawienia prasłowiańskiego zwyczaju żegnania zimy Marzanną. Następnie uczniowie poszczególnych klas przystąpili do realizacji projektów plastycznych:,,Strój Pani Wiosny” oraz ,,Bukiet dla Pani Wiosny”. Uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Dobór technik wykonania pracy był dowolny, dzięki temu powstało wiele różnorodnych i ciekawych pracwykonanych w grupach oraz indywidualnie przez uczniów.
Chętni uczniowie wzięli również udział w konkursie pt. ,,Dzień Kwitnącego Kapelusza”. Jak widać nie tylko dziewczynki przystroiły kapelusze wiosennymi kwiatami, ale również chłopcy przygotowali ciekawe wiosenne nakrycia głowy. Niektórzy uczniowie zaprezentowali się nawet w kilku odsłonach.
Uczniowie mieli również okazję wykazać się znajomością i wiedzą o wiośnie rozwiązując zagadki dotyczące pierwszych wiosennych kwiatów, powracających do kraju ptaków oraz zwierząt budzących się z zimowego snu.
Koordynator projektu, Wychowawcy klas:
Aneta Pawłowska, Wanda Piotrowska, Bożena Klimczyk,
Renata Dudek -w zast. Aurelia Gala, Mariola Stefańczyk
W miesiącu lutym uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ZIMA W OBRAZACH” organizowanym przez SP w Jaworzni pod patronatem Społecznej Akademii Nauk w Kielcach.
Zgodnie z regulaminem Konkursu w eliminacjach szkolnych wyłoniono 5 prac.
Miło mi poinformować, że Julia Wydrych kl. III zajęła I miejsce, Lena Kaleta kl. III zdobyła wyróżnienie. Dziewczynki otrzymały piękne nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy: Lena Sornat, Maja Smolarczyk, Ksawier Wróblewski otrzymali dyplomy.
Dzieciom gratuluję, dziękuję za zaangażowanie, zachęcam do dalszych działań
Wychowawczyni Mariola Stefańczyk.