Nawigacja

  • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    O programie:

    Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz do ogólnokształcących szkół artystycznych. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM -nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Laboratoria PrzyszłościTo największa inwestycja Państwa w nowoczesną edukację, na którą przeznaczono kwotę  o wartości 1 mld zł – na nowoczesne wyposażenie szkół, m. in. takie jak drukarki 3D, gogle VR, roboty czy mikrokontrolery.​​​​​​​​​​​​​​

    Laboratoria Przyszłości to program skierowany m.in. do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

    Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niżkiedykolwiek wcześniej.  Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

    W ramach Programu Laboratoria Przyszłości  szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

     

    Program Laboratoria Przyszłości pozwoli  uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko wramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

    Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne.

     

    Komunikat prasowy Laboratorium Przyszłości

     

    Więcej informacji na temat tego projektu

    znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laboratoria/

     

     

    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    W NASZEJ SZKOLE

     

    Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości  i otrzymała wsparcie w kwocie 60 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego, dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli eksperymentować, rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

    W ramach Projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała:

    • Drukarki 3D z akcesoriami
    • Mikrokontrolery
    • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć -kamery, oświetlenie, mikrofony
    • Stacje lutownicze do mikrokontrolerów
    • Mikroskopy z kamerą
    • Wizualizery
    • Aparaty fotograficzne, gimbale, mikroporty.

     

    Prezentacja-Pomoce_Laboratoria_Przyszlosci_w_naszej_szkole.pptx

     

     

    wrzesień 2022

        Miesiąc wrzesień to czas, w którym uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z pomocami dydaktycznymi otrzymanymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na lekcjach przyrody oraz biologii, jak również na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie zapoznawali się z budową i działaniem mikroskopów,sprawdzali możliwości wyświetlania obrazu na ekranie i jego zapisywania dzięki dołączonej cyfrowej kamerze USB. Uczniowie dokonywali obserwacji prostych preparatów biologicznych takich jak tkanki roślinne i zwierzęce, obserwowali organizmy jednokomórkowe, owady, minerały, rośliny, kamienie szlachetne, tkaniny w powiększeniu oraz wykonywali własne preparaty. Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów zaktywizowały uczniów, zwiększyły zainteresowanie przedmiotem nauki, a wykorzystanie nowoczesnych narzędzi m.in. kamer cyfrowych dodatkowo poszerzyło możliwości dydaktyczne mikroskopów. Były one dodatkową inspiracją do podejmowania własnych obserwacji przez uczniów.

    Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się drukarki 3D, mikrokontrolery oraz stacje lutownicze. Pierwsze lekcje techniki, informatyki, fizyki czy matematyki zostały poświęcone na zapoznanie się z otrzymanymi pomocami dydaktycznymi, ich zainstalowaniu oraz zapoznaniu się z zasadami ich działania i użytkowania. Uczniowie na kolejnych zajęciach  mieli możliwość testowania nowych pomocy dydaktycznych. Pojawiło się wiele pomysłów na wykorzystanie otrzymanych pomocy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

    Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wizualizery na lekcjach języka polskiego, historii, języków obcych, plastyki czy kołach zainteresowań.Wizualizer zwany również kamerą dokumentową to proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu. Podczas zajęć posłużyły do zaprezentowania zdjęć różnych postaci, dzieł plastycznych czy historycznych.  Uczniowie mogli je obejrzeć  z różnej strony w maksymalnym powiększeniu. Poprzez urozmaicenie pokazu, czyli możliwość obracania, przybliżania prezentacje stały się wielkim przeżyciem i dały uczniom wiele radości. Emocjonalne zaangażowanie w zajęcia spowodowało większe zapamiętanie określonego materiału.Demonstracja za pomocą wizualizera  zwiększyła  motywację uczniów do większego skupienia uwagi. Kamery dokumentowe pozwalają uczestnikom zajęć na prezentowanie swoich pomysłów i dokonań całej klasie, co rozwija cenne umiejętności i znacznie zwiększa atrakcyjność prezentacji.

    Uczniowie młodszych klas mieli również możliwość zapoznania się z otrzymanymi pomocami dydaktycznymi oraz ich wykorzystania. Ciekawe zajęcia edukacyjne: przyrodnicze, plastyczno-techniczne, muzyczne wyjścia, wyjazdy, wycieczki dokumentowali za pomocą otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości aparatu fotograficznego wykonując samodzielnie zdjęcia oraz podejmując pierwsze próby nagrywania filmów wideo.

    Z dodatkowymi funkcjami aparatu fotograficznego,mikroprtów, czyli bezprzewodowych systemów mikrofonowych, czy gimbali mierzyli się uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i zajęciach świetlicowych. Uczniowie stwierdzili,  iż te pomoce świetnie sprawdzą się w trakcie wycieczek, wyjazdów czy szkolnych przedstawień.

     

     

    październik 2022

        Uroczystości szkolne, które odbyły się w miesiącu październiku były świetną okazją do odkrywania możliwości technicznych sprzętu do nagrywania, który pozyskała nasza szkoła w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Nic nie może równać się z uczuciem, gdy wszystkie elementy sceny łączą się w kadrze w doskonałej harmonii, tworząc wspaniały obraz. Aby tego doświadczyć sami uczniowie podjęli się próby nagrywania,  filmowania uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej czy ślubowania pierwszaków. Wykorzystując otrzymane pomoce dydaktyczne takie jak mikrofony, mikroporty czy aparaty fotograficzne poznawali możliwości otrzymanego sprzętu oraz zapoznawali się z ich podstawowymi funkcjami i ustawieniami.

     

    listopad 2022

        W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6, 7 oraz 8  z pełnym zaangażowaniem brali udział w lekcjach techniki i matematyki, na których wykorzystano drukarki 3D. Pojawiło  się wiele pomysłów na wykorzystanie sprzętu na lekcjach. Jednak najważniejszym elementem było zaprojektowanie modelu druku 3D. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do projektowania, następnie przygotowali materiał do druku. Powstały ciekawe formy przestrzenne, m.in. breloczki, napisy, litery, figury geometryczne. Te ostatnie z pewnością zostaną wykorzystane na lekcjach matematyki.

    ​​​​​​​

    Szkolna drukarka 3D sprawdziła się doskonale na zajęciach kreatywnych w klasie 3. Uczniowie krok po kroku zapoznali się z budową, sposobem działania oraz zasadami bezpiecznego korzystania z drukarki. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się procesowi druku przestrzennego. Pojawiło się sporo nowych pomysłów na wykorzystanie drukarki 3D na kolejnych zajęciach. Oto fotorelacja:​​​​​​

     

     

    grudzień 2022

        Wyjazd na lodowisko był świetną okazją, by wykorzystać szkolny sprzęt do nagrywania, który pozyskała szkoła w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.Uczniowie klasy 6 i 8a podczas wyjazdudokumentowali wspólną zabawę używającaparatu fotograficznego i gimbala. Dzięki gimbalom można było wykonać ujęcia, które rzadko udają się bez mechanicznej stabilizacji – na przykład panoramy lub zbliżenia.Płynne najazdy kamerą, panoramowanie, stabilny obraz w kadrze – wszystko to udało się uczniom uzyskać, wystarczyło skorzystać z gimbala. A oto fotorelacja

     

       

        Okres świąt bożonarodzeniowych dla uczniów klasy 1 i 2  był bardzo intensywny.  W klasie 1 były warsztaty zdobienia pierniczków, dekorowanie sali, klasowe mikołajki. Uczniowie wydarzenia klasowe postanowili utrwalić na fotografiach i filmikach. Wykorzystali do tego sprzęt otrzymany w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Fotografie i filmiki zostały wykonane z użyciem gimbala oraz aparatu cyfrowego. Natomiast uczniowie klasy 2 uczyli się obsługi aparatu fotograficznego. W trakcie rejestrowania wydarzeń uczniowie odkrywali i poznawali możliwości techniczne sprzętu: dokonywali zbliżeń optycznych i cyfrowych, komponowali ujęcia, ustawiali rozdzielczość zdjęć, zgrywali zarejestrowany materiał na inne nośniki, uczyli się nagrywać filmy z użyciem aparatu cyfrowego. Efekty ich pracy można obejrzeć poniżej.

          

        Z okazji zbliżających się świat uczniowie klasy 6 na zajęciach rozwijających kreatywność wykonywali prace plastyczne o tematyce świątecznej w różnych technikach. Postanowili udokumentować ich tworzenie. Wykorzystali do tego sprzęt otrzymany z programu edukacyjnego #Laboratoria Przyszłości: aparat fotograficzny Canon ze statywem. Uczniowie mogli poznać dodatkowe funkcje aparatu, sposób przełączania z trybu fotografowania na nagrywanie, ustawianie ostrości i odpowiedniego światła, odtwarzanie i przeglądanie zdjęć.

       

        Ważne jest, aby uczniowie mieli możliwość korzystania na zajęciach lekcyjnych z różnych dostępnych pomocy dydaktycznych. I tak dzięki programowi edukacyjnemu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6 na lekcji biologii mogli skorzystać z otrzymanych pomocy – mikroskopów optycznych wraz z akcesoriami. Dzięki temu mieli możliwość obserwacji mikroorganizmów, czy tkanek roślinnych i zwierzęcych. Sami również mogli przygotować własne preparaty.

     

    styczeń 2023

        Uczniowie klasy 5 na lekcjach plastyki wykonywali szkic, a później  model rzeźby w różnych perspektywach. Aby uchwycić jej trójwymiarowość uczyli się ustawiać modele w odpowiednim świetle. Wykorzystali do tego oświetlenie do realizacji nagrań Free Pover Vlog oraz aparat fotograficzny otrzymane w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Wykorzystane pomoce okazały się przydatne do lepszego zrozumienia tematyki zajęć.

     

        Z mikroskopów Delta Optikal BioLight 300 zakupionych w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości mieli również możliwość korzystać uczniowie klasy 5 na lekcjach biologii. Poznali budowę układu optycznego oraz mechanicznego mikroskopu. Najciekawszą częścią zajęć było oglądanie preparatów w powiększeniu pod mikroskopem, dopasowywanie do podanych parametrów mikroskopu oraz przygotowywanie własnych preparatów wykorzystując zestawy narzędzi do mikroskopowania.

     

        Uczniowie klasy 4 przygotowując się do konkursu pieśni pasyjnych skorzystali z pomocy dydaktycznych otrzymanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: aparatu fotograficznego Canon, mikrofonu Rode, oraz statywu do aparatu. W trakcie rejestrowania próbnych występów uczniowie wykorzystywali możliwości techniczne aparatu takie jak przełączenie pomiędzy funkcją aparatu a kamery, dokonywania ustawień optycznych aparatu, nagrywania wokalu. Rejestracja prób pozwoliła uczniom skorygowanie i dopracowanie szczegółów występu.

     

    luty 2023

            Niesienie pomocy nie jest obce uczniom naszej szkoły. Wszyscy uczniowie chętnie włączają się w różnorodne akcje charytatywne organizowane dla osób potrzebujących lub na rzecz bezdomnych zwierząt. Angażują się w przygotowanie akcji i ich przeprowadzenie. Uczniowie z Koła Fotoreporterskiego postanowili udokumentować działalność sowich kolegów i koleżanek. Do udokumentowania działań wykorzystali aparaty fotograficzne Canon otrzymane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Zanim wykonali zdjęcia, ustawili światło, ostrość, wybrali tryb robienia zdjęć. Korzystanie z zasobów otrzymanych pomocy dydaktycznych sprawiło uczniom wiele radości, ale również pozwoliło nabyć nowe umiejętności w obsłudze aparatu fotograficznego, jak również udokumentować działania charytatywne swoich kolegów i koleżanek.  

       

        Uczniowie klasy 7, 8a i 8b po raz kolejny na lekcjach fizyki wykorzystali tablice edukacyjne – mikrokontrolery zakupione w ramach programu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć pracowali w zespołach, które miały na celu wykorzystanie w praktyce zdobytej wiedzy na temat obwodów elektrycznych. Uczniowie sprawdzali znajomość symboli wykorzystywanych do schematów oraz konstruowali proste obwody elektryczne.

        Nie tylko uczniowie starszych klas pracowali z mikrokontrolerami. Również uczniowie klasy 2 na zajęciach rozwijających kreatywność mieli możliwość jak działają i do czego służą nowoczesne pomoce dydaktyczne. Tablice edukacyjne pozwoliły zaspokoić ciekawość młodym ludziom, którzy z przyjemnością manipulowali przy wszystkim, co daje się poruszać, wcisnąć czy przesunąć. 

     

    marzec 2023

         Dzięki udziałowi szkoły w programie edukacyjnym Laboratoria Przyszłości uczniowie mieli możliwość wykorzystania na zajęciach z wychowawcą w klasie 8 a oraz na zajęciach świetlicowych stacji lutowniczej. W pierwszej kolejności uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, z obsługą lutownicy, później przystąpili do pracy. Czego potrzebowali: kilkanaście drewnianych krążków, ołówek oraz lutownicę. Efektem finalnym było wygrawerowanie na drewnianych krążkach numerów sal lekcyjnych, które później zostały doczepione do kluczy.

     

        7 marca 2023r. w naszej szkole odbyła się II Szkolna Debata Naukowa. Przedstawiciele klas od IV do VIII  wspólnie podejmowali dyskusję na tematy obejmujące bardzo wiele obszarów naszego życia. Między innymi były to zagadnienia związane z ekologią, odnawialnymi źródłami energii. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na postawione pytana np. Czy pojedynczy człowiek ma wpływ na swoje otoczenie, kraj, świat? Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na powyższe tematy, potrafili przytoczyć argumenty oparte na wiedzy wybiegającej poza podstawowy materiał szkolny, co świadczy o tym, że interesują się życiem oraz wieloma sprawami dotyczącymi funkcjonowania w świecie.

    Dokumentowania dabaty podjęły się dwie uczennice klasy 8a Weronika i Oliwia wykorzystując pomoce dydaktyczne otrzymane w ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości. Były to aparat fotograficzny Canon, statyw, oświetlenie do realizacji nagrań Free Pover Vlog.​​​​​​​​​​​​​​

     

    kwiecień 2023

          Uczniowie nie tylko starszych klas, ale również młodsi coraz lepiej radzą sobie z obsługą profesjonalnego sprzętu. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez naszą szkołę w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości uczniowie mogli samodzielnie dokumentować uroczystość obchodów święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz klasową wycieczkę wykorzystując do tego celu aparat fotograficzny Canon. Uczniowie już samodzielnie dokonują wyboru obrazu, ustawiają ostrość i czułość zdjęć, ustawiają odpowiednią datę, godzinę, jakość, powiększenie lub pomniejszenie obrazu. I gotowe.

     

     

        Uczniowie klasy 8b na lekcjach matematyki po raz kolejny mogli wykorzystać sprzęt pozyskany w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Dzięki wizualizerowi AVer F17- BM zajęcia były bardziej uatrakcyjnione, a jego funkcje pozwoliły na prezentowanie, wyświetlanie i analizowanie różnego rodzaju zestawów zadań egzaminacyjnych przez całą klasę. Uczniowie dzięki wyświetlanym obrazom mogli przypomnieć sobie podstawowe własności np. figur geometrycznych i wspólnie przeanalizować i omówić zadania.

     

    maj 2023

              Dzięki pomocom naukowym takim jak mikroskopy Delta Optikal BioLight 300 z kamerą uzyskanym w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości uczniowie klas 6 i 8 a mieli możliwość na lekcjach biologii rozwijać umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Uczniowie pod mikroskopem obserwowali szczegóły budowy tkanek roślinnych i zwierzęcych, minerały, jak również mikroskopijne organizmy poruszające się w kropli wody.  Przy zastosowaniu narzędzi do mikroskopowania mają możliwość samodzielnego wykonania preparatów mikroskopijnych.

     

        Projekty  na lekcjach języka angielskiego "Famous People" i  "Interesting animals"

    Uczniowie klas 6, 7, 8 a  w marcu i kwietniu brali udział w projekcie z języka angielskiego "Famous People". Zadaniem uczniów było przeczytanie książki  w języku angielskim na temat wybranej znanej osoby, a następnie w grupach przygotowanie prezentacji na jej temat. Kolejnym działaniem było przedstawianie w języku angielsku faktów na jej  temat  na forum klasy.  Można było wysłuchać ciekawostek na temat takich osób jak Pele, Marco Polo, Maria Sklodowska – Curie, Benjamin Franklin, Napoleon Bonaparte, Lous Paster, Walt Disney, Thomas Edison. Natomiast uczniowie klasy 5 pracując w grupach wybierali zwierzę i samodzielnie wyszukiwali informacji na jego temat, tworzyli plakaty prezentujące wygląd, życie, zwyczaje danego zwierzęcia, wszystko oczywiście w  języku angielskim.

    Zarówno grupy klas starszych jak i młodszych przygotowały ciekawe prezentacje, poznając nowe słownictwo i rozwijając swoje umiejętności językowe, a wszystko zostało udokumentowane z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

    czerwiec 2023

                 15 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyła się szósta edycja Szkolnego Konkursu Piosenki Ludowej. Zmagania uczestników konkursu zostały udokumentowane dzięki sprzętowi otrzymanemu w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Do wykonania zdjęć oraz przeprowadzenia wywiadów z uczestnikami konkursu zostały użyte aparaty  fotograficzne Canon ze statywem, oświetlenie do realizacji  nagrań, oraz mikrofony Rode VideoMic. Uczniowie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości mieli możliwość samodzielnej pracy zwyżej wymienionymi pomocami, które pozwoliły na profesjonalną rejestrację dźwięku, obrazu oraz prezentację występów uczniów.

      

  • Laboratoria przyszłości - rok szkolny 2023/2024

    wrzesień 2023

            11 września 2023r. gościliśmy w naszej szkole zespół edukatorów  Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Celem wizyty było praktyczne wsparcie uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane były przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

    W zajęciach prowadzonych przez edukatorów w dwóch bokach szkoleniowych wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Podczas warsztatów uczniowie zostali wprowadzeni w  świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej, zostali zapoznani z własnościami wydruków oraz rodzajami materiałów, z których można drukować zaprojektowane wcześniej elementy. W ramach ćwiczeń uczniowie  obserwowali pracę drukarki i jej finalny efekt. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań edukatorom, a na koniec spotkania otrzymali drobne upominki w postaci wydruków trójwymiarowych.

    Drugi moduł spotkania dotyczył sztucznej inteligencji. Uczniowie zostali wprowadzeni  w świat rozpoznawania obrazu za pomocą prostego programu do odczytywania ruchów dłoni oraz gestów.  Mieli możliwość zagrać w grę, w której komputer odczytywał gesty wykonywane przez uczniów. Młodzież również sprawdziła jak działają Gogle VR w jednej chwili przenosząc się w wirtualną podróż do wybranego muzeum, na inny kontynent, oglądając układy narządów ludzkiego ciała w trójwymiarze. wykorzystując jedynie ruchy głowy.

    Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, którzy z entuzjazmem i ciekawością  podchodzili do wykonywanych zadań. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach.

     

     

        W ramach projektu Laboratoria Przyszłości w klasie pierwszej zostały przeprowadzone zajęcia w terenie pod hasłem „ Ale to ciekawe”.  Dzieci do obserwacji otaczającej przyrody używały lup, lornetek, a ciekawym obiektom przyrodniczym robiły zdjęcia za pomocą aparatów fotograficznych Canon EOS 2000D otrzymanych w ramach programu laboratoria Przyszłości.  Następnie dzieliły się spostrzeżeniami z innymi uczniami. Po powrocie w klasie rozmawiali co widzieli, jakie obiekty warto było sfotografować, co było w tym ciekawego, czy można coś zrobić, żeby zadbać o obiekt obserwacji np. usunąć suche części roślin, uważać żeby nie zniszczyć obiektu itp.. Na koniec zajęć uczniowie jeszcze raz obejrzeli wszystkie zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym wybierając najciekawsze ujęcia. Wszyscy byli jednomyślni, że człowiek powinien żyć zgodnie z otaczającym  światem i że należy w rozsądny sposób korzystać z zasobów przyrodniczych dla poprawy swojego bytu.

    październik  2023

              W październiku na lekcjach biologii uczniowie klasy V i VI poznawali tajniki mikroskopowania  korzystając z pomocy dydaktycznych – mikroskopów otrzymanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

    Uczniowie klasy V zdobywali nowe doświadczenia w obsłudze mikroskopu. Uczyli się jak ustawić obiektyw w najmniejszym oraz największym powiększeniu, jaka umieścić preparat na stoliku, co to jest szkiełko podstawowe, nakrywkowe, w jaki sposób za pomocą śruby makrometrycznej  i mikrometrycznej zbliżyć obiekt do aparatu, ustalić ostrość obrazu w mikroskopie. Uczniowie klasy VI poszerzali swoją wiedzę rozwijając umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych, oglądając szczegóły budowy tkankowej różnych organizmów roślinnych  i zwierzęcych.

    listopad 2023

         Podczas Dnia Dyni zorganizowanego przez społeczność szkolną, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wykonać dyniową fotorelację. Wykorzystany został sprzęt fotograficzny pozyskany w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu wykonano wyjątkowe zdjęcia. Uczniowie używali aparatu i statywu, aby stworzyć jak najlepsze ujęcia. Nauczyli się również jak zarządzać opcjami, takimi jak rodzaj obrazu, ostrość czy powiększenie dla uzyskania najlepszych efektów końcowych.

    grudzień 2023

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Robótka 2023”. Przygotowane kartki świąteczne i upominki zostały przesłane do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie. Prace uczniów zostały udokumentowane dzięki sprzętowi otrzymanemu w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Wykorzystano aparat fotograficzny Canon.

    styczeń 2024

     

          W ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas VIII na lekcjach fizyki wykorzystywali tablice edukacyjne mikrokontrolery AtMEGA 2560. Zapoznali się z podstawowymi jego funkcjami oraz rozmieszczeniem elementów na płycie czołowej. Uczniowie pracowali zespołowo testując różnego rodzaju napięcia przy użyciu przewodów, sterowali źródłem światła żarówki oraz diodami LED. Wykorzystywali również inne funkcje tablicy takie jak: potencjometr - regulator napięcia, czujnik ruchu, przyciski, włączniki. Mierzyli wbudowanym woltomierzem napięcie, konstruowali proste obwody elektryczne z użyciem diod LED oraz żarówki, badali napięcie w poszczególnych diodach, używali czujnika ruchu do zapalania diod oraz żarówki. Uczniowie pracując w zespołach mieli możliwość do utrwalenia wiadomości oraz wykorzystania w praktyce wiedzy o prądzie elektrycznym a w szczególności o obwodzie elektrycznym.

    luty 2024

     

        Z okazji Dnia Świętego Patryka uczniowie klasy III uczestniczyli w lekcji kulturowej, podczas której drukowali symbole związane z tym świętem w drukarce 3D pochodzącej z programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się obsługi drukarki, dowiedzieli się jak wymienić filament oraz przygotować projekt do druku. Na zakończenie wspólnej pracy każdy otrzymał koniczynkę - jeden z symboli Irlandii i świętego Patryka.

    marzec 2024

     

         W celu uatrakcyjnienia lekcji muzyki uczniowie klasy 4 korzystali na lekcji muzyki z Mikroportu BOYA WFM12. Jest to sprzęt pozyskany przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

    Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie rozwijali kompetencje przyszłości takie jak obsługa nowoczesnych narzędzi. Ciekawa farma zajęć sprzyjała zaangażowaniu w proces dydaktyczny i rozwijaniu własnych talentów oraz zainteresowań artystycznych uczniów. 

  • Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny

    Tematyka konkursu obejmuje udział straży pożarnych w akcjach ratowniczo- gaśniczych, działaniach związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem i usuwaniem  skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego, a także: ćwiczeniach, szkoleniach, zawodach, działalności prewencyjnej, wychowawczej, kulturalnej, historycznej itp.

    Przedmiot konkursu:

    - prace w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki

    - praca indywidualna

    - format pracy dowolny

    Kategorie wiekowe:

    - klasy 1-4

    - klasy 5-8

    Kryteria oceny:

    - zgodność pracy z tematyką konkursu

    - wkład pracy własnej

    - estetyka wykonania

    Termin : do 12 stycznia 2024

     

    Osoby chętne proszę zgłosić się do nauczyciela: Małgorzata Giemza

  • Wycieczka kl. II - Centrum Nauki Leonardo da Vinci

    Dnia 29 listopada 2023r.uczniowie klasy drugiej pod opieką   wychowawcy p. M. Stefańczyk oraz p. E. Kowalskiej wybrali się na wycieczkę szkolną do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.

    Dzieci uczestniczyły w  warsztatach „Kto o zdrowie dba, ten szczęśliwe życie ma”.Dowiedziały się na temat zagrożeń jakie niosą wirusy i bakterie, które krążą nieustannie wokół nas, wyczekując najlepszej sytuacji do ataku lub infekcji. Dowiedziały się ponadto jaką rolę w przyrodzie odgrywają te mikroorganizmy, jak są zbudowane, czym się różnią i jak skutecznie z nimi walczyć.

    Uczniowie przygotowali płyny dezynfekujące i przypomnieli sobie zagadnienia związane ze znaczeniem higieny w życiu człowieka i ochrony przed chorobami.

    Drugoklasiści mieli również okazję podziwiać fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy i wielkiego artysty.

    Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która wyjaśnia zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz wystawę „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, ta z kolei objaśnia zagadnienia ekologiczno – przyrodnicze. Obie interesujące, dzieci mogły wszystkiego dotknąć, doświadczyć, sprawdzić, każdy  znalazł tam coś dla siebie.

                                    Mariola Stefańczyk

  • Informacja dla rodziców

    SZANOWNI PAŃSTWO !


    Z ogromną przyjemnością uprzejmie informuję, że Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, wstrzymało rozbiórkę mostu do czasu wykonania alternatywnego przejazdu. W związku z powyższym, dowozy do i ze szkoły będą odbywały się jak dotychczas, bez zakłóceń czy tzw. przesiadek. Jednocześnie pragnę złożyć Państwu ogromne podziękowanie zawyrozumiałość i  cierpliwość.

    Cieszymy się, że „udało się !”

    Z wyrazami szacunku
    Dyrektor Szkoły - Małgorzata Bernat

  • Ogłoszenie

    Szanowni Państwo,

    15 listopada 2023 roku Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zakończył nabór wniosków o przyznanie stypendiów dla uczniów klas VII i VIII.

    Na 640 stypendiów (każde w wysokości 3800,00 złotych) wpłynęło 443 wnioski. Oznacza to, że jeżeli wnioskodawcy spełnili kryterium dochodowe i uzyskali w poprzednim roku szkolnym średnią z ocen na świadectwie w wysokości co najmniej 4,0 otrzymają stypendia Województwa Świętokrzyskiego.

    Oznacza to także ogłoszenie II naboru na brakujące stypendia (około 200). Zwracamy się do Państwa o przekazanie informacji o naborze do wszystkich rodziców uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

    Ogłoszenie o II naborze znajduje się pod linkiem:

    https://stypendia.swietokrzyskie.pro/szkoly-podstawowe/aktualnosci/ii-nabor-wnioskow-stypendialnych-od-1-do-29-grudnia-2023

      TERMIN ZAKOŃCZENIA II NABORU: 29 GRUDNIA BR.

  • Dowozy /odwozy od dn. 5.12.2023

    SZANOWNI PAŃSTWO

    W związku z zamknięciem mostu na czas remontu w miejscowości Wierna Rzeka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie przedstawia nowe rozwiązanie dowozów oraz harmonogram, który będzie obowiązywał od 05.12.2023 r. Uczniowie z miejscowości Fanisławice, Fanisławiczki, Fanisławice Hucisko, Ruda Zajączkowska zostaną dowiezione w miejsce kładki dla pieszych, gdzie będzie czekał kierowca drugiego autobusu/busa, następnie pod opieką opiekunki oraz kierowcy przejdą kładką i wsiądą do czekającego opodal autobusu/busa, pojadą do Wiernej Rzeki,  Wesołej, gdzie wsiądą pozostali uczniowie i przyjadą do szkoły. Droga powrotna będzie odbywała się w ten sam sposób zgodnie z harmonogramem.

    Jednocześnie dyrektor szkoły pragnie Państwa zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby dowóz dzieci do szkoły był bezpieczny, a czas dojazdu jak najkrótszy. Zaproponowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach objazd wydłużyłby trasę co najmniej trzykrotnie, dlatego też zaproponowaliśmy wyżej wymienione rozwiązanie z tzw. przesiadką.

    Ponad to, pragniemy Państwa poinformować, że szkoła nie miała i  ma żadnego wpływu na utrudnienia związane z zamknięciem mostu.

    Dyrektor szkoły wystosował pismo do Starostwa Powiatowego z prośbą o przeanalizowanie trasy z w/w miejscowości do szkoły w Zajączkowie tak, aby długość trasy została zachowana i nie wpływała zmianę organizacji dowozów. Do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

    Dodatkowo, pragniemy Państwa przeprosić za utrudnienia, na które nie mamy wpływu i są niezależne od nas.

    Prosimy Państwa o wyrozumiałość i współpracę w tej trudnej  dla nas wszystkich sytuacji.

     

    Dyrektor Szkoły- Małgorzata Bernat

     

  • Informacja dla rodziców

  • KONKURS WIEDZY GEOGRAFICZNEJ

    Zapraszam chętnych uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkusie wiedzy przyrodniczej i geograficznej.

    Celem konkursu jest  promowanie rozwoju zainteresowań naukami przyrodniczymi, głównie geografią.

    Konkurs będzie przeprowadzony w dniach 27.11- 01.12. 2023 w formie testu wiedzy. Dla uczestników z poszczególnych klas będzie przygotowany osobny test dostosowany do poziomu ich wiedzy i umiejetności.

    Uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki otrzymają oceny z geografii lub przyrody.

    Chętnych do wzięcia udziału w konkursie proszę o zgłaszanie się od organizatora: nauczyciel Małgorzata Giemza, do dnia 24 listopada 2023.

     

  • Konkurs NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA CHOINKOWA

    Organizator: Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie

    Uczestnicy konkursu: Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Piekoszów

    Cele konkursu:

     Kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.

     Kształtowanie wyobraźni i kreatywności uczestników.

      Promowanie twórczości dzieci i młodzieży.

    Zadanie konkursowe: Temat konkursu plastycznego: „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”

    Technika wykonania pracy: Forma przestrzenna z dowolnych materiałów

    Format pracy: Maksymalny rozmiar anioła – 15 cm 

    Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę. 

    Pracę z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie do 14 grudnia 2023 roku (czwartek) do Centrum Kultury w Piekoszowie ul. Częstochowska 85a (Remiza OSP w Piekoszowie, I piętro).

     Nadesłane prace muszą być wolne od praw osób trzecich i w całości stanowić własność uczestnika. Jeżeli w toku trwania Konkursu lub po jego zakończeniu okaże się, że uczestnik nie jest autorem nadesłanej pracy opiekun prawny uczestnika ponosić będzie odpowiedzialność za spowodowaną szkodę.

    Prace będą oceniane w czterech kategoriach wiekowych:

     klasy „0”

     klasy I-III,

     klasy IV-VI,

     klasy VII-VIII.

    W ocenie prac pod uwagę będą brane:

     zgodność z tematem konkursu,

     pomysłowość wykonania,

     estetyka pracy,

     walory artystyczne.

     

    Laureaci zostaną powiadomieni o wynikach Konkursu na podany w formularzu zgłoszeniowym numerze telefonu. Wręczenie nagród odbędzie się 17 grudnia /niedziela/ o godz.16.00 podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego , który odbędzie się w Piekoszowie na placu Niepodległości , a prace uczestników konkursu stanowić będą ozdoby choinki, która stanie na scenie podczas zorganizowanego kiermaszu.

     

    Wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie z klas 4-8 proszę o kontakt z nauczycielem : Małgorzata Giemza ( w terminie do 8 grudnia 2023). Uczniów klas 0-3 proszę o kontakt z wychowawcą.

  • Konkurs ogólnopolski KORZYSTAM Z OZE KAŻDEGO DNIA

    Lubisz rysować? Twoja rodzina korzysta z odnawialnych źródeł energii lub uważasz, że warto korzystać z takich rozwiązań? Chcesz wygrać nagrodę? Jeśli tak, ten konkurs jest właśnie dla ciebie! Zilustruj swoją wizję jak widzisz OZE w życiu codziennym i dołącz do grona laureatów. Na prace czekamy do 15 grudnia 2023 r.!

    Celem Konkursu jest:

    a)  Promowanie wśród uczniów szkól podstawowych odnawialnych źródeł energii,

    b)  Edukacja ekologiczna,

    c) Podnoszenie świadomości ekologicznej w obszarze tematyki związanej z zagadnieniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,

    d)  Przedstawienie korzyści wynikających ze stosowania odnawialnych źródeł energii,

    e) Poszerzenie wiedzy, rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości na kwestię ochrony powietrza wśród mieszkańców Polski,

    f)  Rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych uczniów szkół podstawowych.

    Od 18 do 29 grudnia 2023 r. odbędzie się głosowanie na najlepsze konkursowe prace, które zostaną ocenione w dwóch kategoriach.

    Konkurs realizowany jest w 2 kategoriach wiekowych:
    a)  kategoria I – uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych
    b)  kategoria II – uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych

    Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych z całej Polski. 

    Daj się ponieść swojej wyobraźni!

    Zapoznaj się z regulaminem (w załączniku) i dołącz do grona laureatów!

    https://wpenergy.pl/2023/11/13/rusza-konkurs-plastyczny-korzystam-z-oze-kazdego-dnia/

     

    Na autorów najlepszych pracy czekają nagrody!

    Prace na konkurs można przesyłać do 15 grudnia 2023 r..

    Zapraszamy do zabawy 

     

    OSOBY ZAINTERESOWANE UDZIAŁEM W KONKURSIE PROSZĘ O KONTAKT Z NAUCZYCIELEM : MAŁGORZATA GIEMZA ( do 6 grudnia 2023)

     

  • ,,Szkoła do hymnu"

  • Narodowe Święto Niepodległości

  • WYJAZD UCZNIÓW KLASY I , II , III DO KIELECKIEGO TEATRU TAŃCA

    27 października 2023 r.  odbył się wyjazd uczniów klasy 1  ,2  i  3 do Kieleckiego Teatru Tańca.

    Wraz ze swoimi wychowawcami dzieci obejrzały spektakl „Syrenka Ariel” – przepiękną, taneczną adaptację baśni Hansa Christiana Andersena pt. : „Mała Syrenka”.

    Językiem tańca opowiedziana została wzruszająca historia wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – księcia Eryka. Mali widzowie żywo reagowali na sceny taneczne zrealizowane w stylach tańca jazzowego, współczesnego, klasycznego ( swing, charleston, mambo, jazz, modern jazz ). Dzieci nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na scenie, podziwiały umiejętności  aktorskie i taneczne artystów, ale bardzo podobała się także piękna,  dynamiczna scenografia, hybrydowe kostiumy, zmienne, kolorowe oświetlenie. Wszystko to spowodowało, że do samego końca zaciekawienie widowiskiem nie malało. Radosne opowieści oraz gromkie brawa po przedstawieniu to z pewnością dowód na to, że wycieczkę można uznać za udaną. Spotkanie z tańcem i muzyką dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, było okazją do rozwijania zainteresowań i pasji artystycznych najmłodszych.

                                                                                                       Mariola Stefańczyk

  • III miejsce w Gminnym Przeglądzie Piosenki Popularnej

    Lena Sornat, uczennica klasy VI zajęła III miejsce w Gminnym Przeglądzie Piosenki Popularnej.

    Gratulujemy!!! 

  • Czytanie ,,Harrego Pottera"

  • Szkolny Klub Wolontariatu

    Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie w dniu 15 października przeprowadził akcję charytatywną na rzecz Daniela Czerwińskiego-absolwenta naszej szkoły. Daniel uległ poważnemu wypadkowi i potrzebuje środków na leczenie i rehabilitację. Zbiórkę przeprowadzono przy kościele parafialnym za zgodą i wsparciem księdza proboszcza Wiktora Walochy i pomocy ks. Sylwestra Durlika. W akcję charytatywną szczególnie zaangażowali się uczniowie, rodzice, pracownicy obsługi naszej szkoły oraz nauczyciele. Upieczono ponad 500 ciasteczek!!! Zebrano kwotę 5837,13.Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym parafianom- ludziom o wielkich sercach, którzy zechcieli wesprzeć naszą akcję, a tym samym pomóc naszemu absolwentowi Danielowi. Serdecznie dziękujemy!!! Pamiętajmy dobro wraca

  • I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym

    Anna Długosz - uczennica klasy VII zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Ortogrgicznym.

    Gratulujemy!!!

    Więcej informacji na stronie BCK Piekoszów

  • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

  • Ślubowanie klasy I

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie
    Zajączków, ul. Międzygórze 8
    26-065 Piekoszów
  • 578575748

Galeria zdjęć