Komunikat w sprawie zakończenia roku szkolnego 2018/2019
Komunikat_w_sprawie_zakonczenia_roku_szkolnego_2018-2019.doc
Już po raz piąty w SP im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie w dniu 5 czerwca 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Ludowej „Raz na ludowo”. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Głównym celem konkursu jest propagowanie ludowości, rozwijanie zdolności uczniów, zainteresowań jak i uwrażliwianie na innych ludzi. Jak co roku, tak i w tym zaproszone zostały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich: z Krasocina - p. Mirosława Klimczyk i z Gruszczyna – p. Elżbieta Brymerska. Zaproszona została również sołtys wsi Zajączków Pani Lidia Szymkiewicz, która od lat kibicuje temu konkursowi i jest naszym Przyjacielem. Panie pełniły również rolę jurorów.
Organizatorem konkursu jest nauczyciel – p. Beata Rajek, która prowadzi Szkolne Koło Ludowe, które zrzesza uczennice z klas IV – VII. Na rozpoczęcie konkursu Koło Ludowe zaprezentowało kilka utworów o tematyce ludowej, które wprowadziły wszystkich uczestników w radosny nastrój. Podczas konkursu wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.
A teraz nagrodzeni uczniowie:
Klasy „0” – III
Kategoria solista:
I miejsce : Lena Sornat kl. I
II miejsce: Anna Długosz kl. II
III miejsce – Maja Piotrowska kl.II
Kategoria zespół:
I miejsce: klasa I pod opieką wychowawczyni P. Marioli Stefańczyk
Klasy IV – VIII
Kategoria solista:
I miejsce : Roksana Piotrowska – kl. Vb
II miejsce: Oliwia Wieloch – kl. Vb
III miejsce: Magdalena Ginter – kl. Vb
Kategoria zespół:
I miejsce: klasa Vb pod opieką wychowawczyni – P. Anity Karońskiej.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy a uczestnikom dziękujemy za włożony trud i pracę. Dziękujemy za zaangażowanie wychowawcom klas a dyrekcji szkoły za przychylność i pełną akceptację konkursu. Paniom z KGW – P. Mirosławie Klimczyk i P. Elżbiecie Brymerskiej oraz P. sołtys Lidii Szymkiewicz za prace w komisji jury a anonimowemu sponsorowi nagród serdeczne „Dziękujemy”.
Organizator konkursu – Beata Rajek
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczniowie klas VI, VII, VIII oraz III gimnazjum spotykali się ze studentami pochodzącymi zza granicy, którzy przybyli na UJK w ramach programu Erasmus. Ich wizyty połączone były z prezentacją kraju, z którego pochodzą: opowiedzieli o kulturze, jedzeniu, znanych miejscach, wydarzeniach, osobach, odpowiadali również na pytania zadawane przez naszych uczniów. Wszystko w języku angielskim. Mieliśmy gości z Australii, Hiszpanii, Turcji, Chin oraz Włoch. Projekt English Around The World to świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności językowych, zdobycia wiedzy o życiu w innych krajach, a także możliwość dostrzeżenia podobieństw w życiu młodych ludzi na całym świecie, mimo odległości, różnic kulturowych, religijnych czy ekonomicznych. Dla najaktywniejszych uczniów nagrodą będzie wizyta w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz drobne upominki po każdym ze spotkań. Te ciekawe zajęcia będą odbywać się jeszcze przez dwa lata w naszej szkole.
1. Meet Australia
16. października 2018 roku odbyło się spotkanie z panem Łukaszem Brożkiem, który opowiadał o Australii - kraju, w którym mieszka od 16 roku życia. Z ciekawej prezentacji można się było dowiedzieć o jego mieście - Perth, górze Uluru, Sydney, Melbourne oraz innych ciekawych miejscach. Uczniowie usłyszeli o zatoce, w której można karmić dzikie delfiny podpływające do ludzi oraz plaży bez piasku - tylko z samymi muszelkami. Kolejną atrakcją było futro kangura - zadziwiająco miękkie w dotyku. Uczniowie usłyszeli również o różnicach klimatycznych i czasu w Australii. Pan Łukasz podarował nam swój czas i zaangażowanie wypoczywając w Polsce - za to i wspaniałą prezentację jesteśmy mu bardzo wdzięczni i serdecznie pozdrawiamy australijską Polonię.
2.Meet Spain
21 listopada 2018 roku mieliśmy okazje poznać dwie studentki pochodzące z Hiszpanii - Sarę Pino i Laurę Pombo. Przybliżyły dwa odległe regiony swojego kraju - wybrzeże północne i południowe. Podkreślały różnorodność fauny i flory w swoim kraju jak i tradycyjne święta. Wspomniały o smacznych potrawach i deserach hiszpańskich, za którymi tęsknią w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się również, że czas uroczystości rodzinnych czy spotkań z przyjaciółmi rożni się między naszymi krajami, gdyż w Hiszpanii zaczynają i kończą sie o wiele później ze względu na klimat i temperatury tam panujące.
3. Meet Turkey
26 listopada gościliśmy studentów z Turcji. Bardzo szybko nawiązana została nić porozumienia, bowiem wzbudzili sympatię swoją otwartością i znajomością kilku polskich słów. Uczniowie dowiedzieli się, że w Stambule znajduje sie tylko jeden sklep z mięsem wieprzowym, gdyż w Turcji tego mięsa się nie jada. Apetyt pobudziły zdjęcia dużej ilości deserów i słodkości pochodzących z tego kraju, takich jak chałwa, lokum, baklawa. Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Dzielnica Sultanahmet i wiele innych miejsc przedstawionych było jako warte odwiedzenia. Wspomniano o różnicach w ubiorze kobiet i zakazie picia alkoholu. Polska jest odbierana jako gościnny kraj, który daje wiele możliwości rozwoju.
4. Meet China
Spotkanie z bardzo ciekawa grupą z Chin odbyło sie 11 grudnia 2018 roku. Tym razem mieliśmy okazję dowiedzieć sie trochę o sylabowym piśmie logograficznym obowiązującym w Chinach, tradycyjnym teatrze i postaciach charakterystycznych dla niego, a także zobaczyć taniec wykonany przez jedna ze studentek, co wzbudziło wielkie zainteresowanie naszych uczniów. Dla mieszkańców tak odległego państwa nasz kraj jest także inny. Kielce to dla nich całkiem niewielkie miasto w porównaniu do aglomeracji chińskich liczących po kilka milionów mieszkańców. Potrawy chińskie są ogromnie zróżnicowane - w zależności od regionu z którego pochodzą, np. pierożki wonton, kaczka po syczuańsku, tofu przygotowywany na różne sposoby, warzywa podawane w małych miseczkach, ciekawostką są potrawy z trujących ryb, owadów, długo marynowanych jajek i zupa z ptasich gniazd.
5. Meet Italy
Włoscy studenci odwiedzili nas 15. marca. Okazało się, że język włoski nie jest jednolity w całym kraju - nawet oddalone od siebie o 40 kilometrów miejsca charakteryzują sie różnym słownictwem - nasi goście dawali tego przykłady. Podkreślona została popularność włoskich dań na całym świecie - pizza, spaghetti, makaron tagliatelle ze szpinakiem i łososiem, canneloni, lasagne, pesto, ricotta, ravioli i wiele innych nazw nie jest już obce polskim konsumentom. Również wpływ Włoch, a właściwie Rzymu na rozwój kultury i sztuki w Europie i na całym świecie został przypomniany przez studentów. A obecnie ogromny rynek związany z modą Giorgio Armani, Guccio Gucci, Miuccia Prada, Donatella Versace, Nina Ricci, Gianni Versace i wiele innych znanych projektantów rozsławiło włoskie produkty. Jeden ze studentów tak sobie upodobał Polskę, że nosi się z zamiarem pozostania tu dłużej.
Aurelia Gala
Laureaci Szkolnego Konkursu Talentów w roku szkolnym 2018/2019
Klasy 0-III
I miejsce - Lena Sornat
Anna Długosz
Klasa "0"
II miejsce - Maja Piotrowska
Amelia Stefańczyk
Zuzanna Nowak
III miejsce - Amelia Głowacz
Natalia Kozieł
Klasy IV - VIII, 3 gim
I miejsce - Amelia Sornat, Maja Miter
Jakub Mieloszyński
Aleksandra Piotrowska
II miejsce - zespół z klasy VIII
Oliwia Szymkiewicz
Mateusz Kwiatkowski
III miejsce - Oliwia Kozieł, Kinga Stefańczyk - taniec
zespół - Ksenia Nartowska, Zuzanna Giemza, Aleksandra Giemza, Martyna Kozieł, Wiktoria Stepień
Kinga Stefańczyk - rysunek
Magdalena Cacek
Wyróżnienia -
Aleksandra Giemza, Natalia Dudek, Karolina Snoch, Judyta Wróblewska, Anna Polit, Wiktoria Szymkiewicz, Dominika Nowakowska, Gabriela Wilk, Antoni Chruściak, Amelia Filipiak, Marcelina Szymkiewicz.
W Szkolnym Konkursie Talentów udział wzięło 78 uczniów. Organizatorkami konkursu były: A. Gala, M. Czerwiak, D. Kozieł
Na cmentarzu parafialnym w Wiernej (parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusa) znajduje się grób nieznanego żołnierza. Z relacji najstarszych mieszkańców Zajączkowa wynika, iż pochowano w nim żołnierza, znalezionego w pozycji siedzącej (opartego o drzewo) w pobliżu cmentarza, po przejściu frontu w 1945 roku. O piaszczystą mogiłę troszczyli się uczniowie z okolicznych szkół: z Zajączkowa i Gnieździsk, oczyszczali z chwastów, zapalali znicze, przynosili kwiaty.
W październiku 2018 roku (w stulecie odzyskania przez Polskę wolności) grób doczekał się korzystnej zmiany. Obecnie wygląda następująco: miejsce pochówku jest otoczone betonowym obrzeżem, środek części nadziemnej obsypany drobnym żwirem, na nim leży podłużny kamień z wykutym napisem:
„To grób żołnierza nieznanego z lat 1939-1945”
Na metalowym, pionowo ustawionym krzyżu, pod wizerunkiem Jezusa, widnieje blaszka w kształcie tarczy herbowej z polskim orłem w koronie.
Renowacja grobu jest zasługą pana Tadeusza Giemzy, pracownika (konserwatora) Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie.
Ciekawostka! Kamień użyty do inskrypcji nagrobnej został pozyskany ze zdemontowanych, zabytkowych schodów, którymi można było wejść do szkoły (z pewnością jeszcze w latach 60-tych XX wieku) od strony południowej. Wykonanie tak szlachetnego czynu zajęło panu Tadeuszowi kilka miesięcy, od czerwca do października 2018 roku.
4 czerwca 2019r. w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie odbyło się podsumowanie VII Gminnego Konkursu Profilaktyki. Na uroczystość przybyli laureaci konkursu. Zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prac o tematyce profilaktycznej. Uczniowie klas I – III stworzyli plakaty promujące zdrowie. Uczniowie kl. IV – VI napisali wiersze, rymowanki promujące zdrowie. Natomiast uczniowie kl. VII, VIII i gimnazjum wykonali prezentacje multimedialne promujące alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.
Nagrody i dyplomy wręczyli: Kierownik Referatu Oświaty, Pani Justyna Robak oraz Wicedyrektor, Pani Aneta Pawłowska
Organizatorami konkursu były: M. Czerwiak, D. Kozieł, A. Gala, B. Klimczyk
Uczniowie nagrodzeni
Kategoria kl. I – III
Plakat promujący zdrowie
I miejsce
Nikola Pinda /Micigózd/
Inga Kobiec /Brynica/
II miejsce
Amelia Stefańczyk /Zajączków/
Roksana Piec /Łosień/
III miejsce
Julia Filipiak /Rykoszyn/
Julia Guzy /Szczukowskie Górki/
Kategoria kl. IV – VI
Wiersz, rymowanka promująca zdrowie
I miejsce
Gabriela Momot /Brynica/
Igor Terelak / Łosień/
II miejsce
Oliwia Mazur /Brynica/
Aleksandra Giemza /Zajączków/
III miejsce
Amelia Kojac /Rykoszyn/
Jakub Giemza /Brynica/
Kategoria kl. VII , VIII i gimnazjum
Nagrody główne:
Julia Kornecka /Micigózd/
Bartosz Dudek /Łosień/
Wiktoria Jęczmińska /Szczukowskie Górki/
Katarzyna Grabowska /Rykoszyn/
Mikołaj Kiljan /Brynica/
Karolina Gredka /Zajączków/
29 maja 2019 roku w Piekoszowie odbył się Gminny Konkurs Poezji i Recytacji
im. Jana Kochanowskiego. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczennic: Sonia Kolasa z IV b, Roksana Piotrowska z V b, Jowita Chruściak z VI, Aleksandra Piotrowska z VII oraz dwie uczennice klasy VIII: Natalia Harhala i Nikola Smardzewska. Każda z dziewcząt wyrecytowała 2 wiersze – jeden dowolny, drugi koniecznie Jana Kochanowskiego. Wszystkie stanęły na wysokości zadania, gratulujemy świetnej pamięci i pięknej deklamacji. Jury miało niemały kłopot, aby wyłonić zwycięzców. Tym bardziej jest nam miło, iż doceniło występ uczennicy klasy VI – Jowity Chruściak, która zajęła zaszczytne II miejsce. A oto wiersze wyrecytowane przez naszą uczennicę:
Jan Kochanowski, „Pieśń XXV”, Ewa Szelburg - Zarembina, „Przed pomnikiem”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Walas
Szanowni Państwo, uczniowie kończący szkołę podstawową podlegają rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W związku z tym dokonują czynności związanych z rekrutacją zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie internetowej w systemie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych w Kielcach: https://kielce.e-omikron.pl/omikron-parents/main.action
Proszę dokładnie zapoznać się z w/w instrukcją.
Po zarejestrowaniu się i dokonaniu wszystkich czynności związanych z rejestracją wniosek należy wydrukować i zawieźć do szkoły pierwszego wyboru.
Uczniowie kończący szkołę podstawową sami układają swój login i hasło.
Z poważaniem Małgorzata Bernat
30.05.2019 dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły uczestniczyły w XVI Powiatowym Konkursie Przeglądu Tańców i Pląsów Przedszkolaków pod hasłem " Taniec naszym żywiołem". Dzieci zaprezentowały się znakomicie wykonując układ taneczny "Wesoły taniec" zdobywając I miejsce.
GRATULACJE !!! WYCHOWAWCZYNI RENATA DUDEK
28.05.2019 dzieci z oddziału przedszkolnego ze swoimi rodzicami i uczniami z klasy I pojechały na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej - Ostoja Dworska w Leśnicy "W gościnie u chłopa świętokrzyskiego". W czasie pobytu w Ostoi Dworskiej dzieci poznały tradycje i obyczaje ziemi świętokrzyskiej oraz podziwiały piękno przyrody. Zwieńczeniem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz degustacja swojskiego chleba i ciasta drożdżowego. Atmosfera podczas pobytu w Ostoi była bardzo miła, dzieci czuły się swobodnie, ale i też potrafiły się odpowiednio zachować. Szkoda było wracać do szkoły, gdy nadszedł czas powrotu.
Renata Dudek
Mariola Stefańczyk
" MAMA I TATA NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA"Wiele wierszy i piosenek wysłuchały w piękny majowy dzień w naszej szkole mamy dzieci z klasy 0. Zostały one również obdarowane buziakami, własnoręcznie wykonanymi kwiatami.Dalsze chwile uroczystości upłynęły na miłej pogawędce oraz słodkim poczęstunku. Rodzice byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech. Ich troska i trud wkładany w wychowanie dzieci został w pełni wynagrodzony.
Wychowawczyni
Renata Dudek
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie zawiadamia, że w dniu 29 maja 2019 r. o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami, podczas których zostaną przedstawione procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie naszej placówki oraz otrzymają Państwo informacje na temat osób i instytucji, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno‐pedagogicznej i wychowawczej.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły:
Małgorzata Bernat
.
DLA UCZNIÓW KLAS I - III
8 maja 2019 r. odbył się XIII Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III.
Celem konkursu było kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu.
Zadanie konkursowe polegało na czytaniu wiersza Jana Brzechwy pt. : ENTLICZEK - PENTLICZEK. W drugim etapie uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję, dotyczące wylosowanych przez nich fragmentów tekstów.
Miło nam poinformować, iż Filip Smardzewski uczeń klasy pierwszej naszej szkoły został laureatem konkursu i zajął zaszczytne drugie miejsce. Otrzymał piękny dyplom i nagrodę książkową.
GRATULUJEMY !
Mariola Stefańczyk
Udział szkoły w konkursach czytelniczych w roku szkolnym 2018/2019 (biblioteka szkolna)
Listopad 2018– Gminny konkurs czytelniczy (BCK Piekoszów) „Znam lektury jak mało który” ze znajomości czterech lektur: :Tomek w krainie kangurów”, „Tajemniczy ogród”, „Opowieść wigilijna”, „Balladyna”. Udział dwóch uczennic klasy VII: Pauliny Kmiecik i Patrycji Stępień.
Więcej informacji na stronie BCK Piekoszow
27.02.2019 –V Powiatowy konkurs mitologiczny „O złoty laur” (SP Łosień)– udział uczennic klasy VII – Patrycji Stępień oraz Karoliny Gredki. Dziewczęta wykazały się znajomością 7 mitów greckich oraz wcieliły się w role bogiń: Patrycja – Demeter, Karolina – Pandory. Karolina Gredka została wyróżniona za najlepszą prezentację i samodzielnie wykonany strój Pandory.
Więcej informacji na stronie BCK Piekoszow
09.05.2019 – Gminny konkurs czytelniczy „Aleksander Fredro o wadach Polaków z przymrużeniem oka”(BCK Piekoszów, SP Piekoszów). Dziewczęta z klasy VII – ponownie Patrycja Stępień i Karolina Gredka – wykazały się bardzo dobrą znajomością treści „Zemsty” oraz bajek Fredry: „Koguty”, „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”. W tej konkurencji Patrycja zajęła III miejsce, a Karolina – IV. Ponadto Patrycja Stępień otrzymała nagrodę za najciekawszy strój i prezentację Podstoliny.
Gratulujemy wyników uczennicom, doceniamy wysiłek włożony w przygotowanie do konkursów pisemnych, ustnych oraz prezentacji. Dziękujemy również rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów, zainteresowanie i wsparcie szkoły w tych przedsięwzięciach.
Więcej informacji na stronie BCK Piekoszów
Renata Walas, Wanda Piotrowska
Udział szkoły w konkursach ortograficznych w roku szkolnym 2018/2019
15.03.2019 – X Powiatowy konkurs ortograficzny „Piszę bez błędów”– Chęciny. Szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Mateusz Kwiatkowski – klasa VI, uplasował się na III miejscu oraz Paulina Kmiecik – klasa VII, zajęła zaszczytne II miejsce.
26.04.2019 – XIX Gminny Konkurs Ortograficzny ( SP Piekoszów). Szkołę reprezentowało 7 uczniów w trzech kategoriach wiekowych:
klasy II – III: Amelia Stefańczyk- klasa III i Anna Długosz- klasa II, Ania zajęła II miejsce,
klasy IV – VI: Oskar Guz – klasa Va, Julia Kmiecik – klasa V b, Mateusz Kwiatkowski – klasa VI; w tej kategorii Julia Kmiecik – II miejsce,
Klasa VII –III gimnazjum: Karolina Gredka i Paulina Kmiecik; Paulina II miejsce.
Gratulujemy wysokich umiejętności wszystkim uczniom, a rodzicom zdolnych dzieci. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. O zajętym bądź nie miejscu decydowały niewielkie różnice.
Renata Walas
SZANOWNI DYREKTORZY,
WYCHOWAWCY, NAUCZYCIELE, PEDAGODZY
nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie
zapraszają SZKOŁY Z TERENU GMINY PIEKOSZÓW
do udziału w Gminnym Konkursie Profilaktycznym.
ZAPRASZAMY RODZICÓW DN. 17.05.2019R. OD GODZ. 17.00
Nasza szkoła bierze udział w szkolnym konkursie Zbiórki Surowców Wtórnych organizowanym przez Bio-Med. Sp. Z o.o. Szczukowskie Górki.
Do zbieranych surowców wtórnych zaliczamy:
● makulaturę: czasopisma, gazety, zapisany papier biurowy, ulotki, książki, zapisane zeszyty i inne papierowe elementy
● butelki plastikowe, zakrętki
● puszki aluminiowe.
Zbiórka surowców wtórnych będzie realizowana do 03 czerwca 2019r. Szkolnym koordynatorem akcji jest Małgorzata Giemza, nauczyciel przyrody i geografii. Natomiast osobami odpowiedzialnymi za odbiór surowców od uczniów są wychowawcy klas.
Zgodnie z decyzją organizatora, po zakończonej akcji Dyrekcja wybierze najbardziej zaangażowaną klasę, która otrzyma zestaw gadżetów. Uczniowie wszystkich szkół podstawowych biorących udział w akcji otrzymają słodkie upominki. Ponadto wszystkie szkoły otrzymają sadzonkę drzewa oraz dyplom.
I miejsce w I Powiatowym Konkurskie o Żołnierzach Wyklętych zdobył uczeń kl. VI Mateusz Kwiatkowski
Gratulujemy!!!
Więcej informacji na stronie BCK Piekoszów