Nawigacja

  • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    O programie:

    Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz do ogólnokształcących szkół artystycznych. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM -nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Laboratoria PrzyszłościTo największa inwestycja Państwa w nowoczesną edukację, na którą przeznaczono kwotę  o wartości 1 mld zł – na nowoczesne wyposażenie szkół, m. in. takie jak drukarki 3D, gogle VR, roboty czy mikrokontrolery.​​​​​​​

    Laboratoria Przyszłości to program skierowany m.in. do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

    Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niżkiedykolwiek wcześniej.  Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

    W ramach Programu Laboratoria Przyszłości  szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

     

    Program Laboratoria Przyszłości pozwoli  uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko wramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

    Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne.

     

    Komunikat prasowy Laboratorium Przyszłości

     

    Więcej informacji na temat tego projektu

    znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laboratoria/

     

     

    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    W NASZEJ SZKOLE

     

    Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości  i otrzymała wsparcie w kwocie 60 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego, dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli eksperymentować, rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

    W ramach Projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała:

    • Drukarki 3D z akcesoriami
    • Mikrokontrolery
    • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć -kamery, oświetlenie, mikrofony
    • Stacje lutownicze do mikrokontrolerów
    • Mikroskopy z kamerą
    • Wizualizery
    • Aparaty fotograficzne, gimbale, mikroporty.

     

    Prezentacja-Pomoce_Laboratoria_Przyszlosci_w_naszej_szkole.pptx

     

     

    wrzesień 2022

        Miesiąc wrzesień to czas, w którym uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z pomocami dydaktycznymi otrzymanymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na lekcjach przyrody oraz biologii, jak również na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie zapoznawali się z budową i działaniem mikroskopów,sprawdzali możliwości wyświetlania obrazu na ekranie i jego zapisywania dzięki dołączonej cyfrowej kamerze USB. Uczniowie dokonywali obserwacji prostych preparatów biologicznych takich jak tkanki roślinne i zwierzęce, obserwowali organizmy jednokomórkowe, owady, minerały, rośliny, kamienie szlachetne, tkaniny w powiększeniu oraz wykonywali własne preparaty. Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów zaktywizowały uczniów, zwiększyły zainteresowanie przedmiotem nauki, a wykorzystanie nowoczesnych narzędzi m.in. kamer cyfrowych dodatkowo poszerzyło możliwości dydaktyczne mikroskopów. Były one dodatkową inspiracją do podejmowania własnych obserwacji przez uczniów.

    Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się drukarki 3D, mikrokontrolery oraz stacje lutownicze. Pierwsze lekcje techniki, informatyki, fizyki czy matematyki zostały poświęcone na zapoznanie się z otrzymanymi pomocami dydaktycznymi, ich zainstalowaniu oraz zapoznaniu się z zasadami ich działania i użytkowania. Uczniowie na kolejnych zajęciach  mieli możliwość testowania nowych pomocy dydaktycznych. Pojawiło się wiele pomysłów na wykorzystanie otrzymanych pomocy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

    Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wizualizery na lekcjach języka polskiego, historii, języków obcych, plastyki czy kołach zainteresowań.Wizualizer zwany również kamerą dokumentową to proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu. Podczas zajęć posłużyły do zaprezentowania zdjęć różnych postaci, dzieł plastycznych czy historycznych.  Uczniowie mogli je obejrzeć  z różnej strony w maksymalnym powiększeniu. Poprzez urozmaicenie pokazu, czyli możliwość obracania, przybliżania prezentacje stały się wielkim przeżyciem i dały uczniom wiele radości. Emocjonalne zaangażowanie w zajęcia spowodowało większe zapamiętanie określonego materiału.Demonstracja za pomocą wizualizera  zwiększyła  motywację uczniów do większego skupienia uwagi. Kamery dokumentowe pozwalają uczestnikom zajęć na prezentowanie swoich pomysłów i dokonań całej klasie, co rozwija cenne umiejętności i znacznie zwiększa atrakcyjność prezentacji.

    Uczniowie młodszych klas mieli również możliwość zapoznania się z otrzymanymi pomocami dydaktycznymi oraz ich wykorzystania. Ciekawe zajęcia edukacyjne: przyrodnicze, plastyczno-techniczne, muzyczne wyjścia, wyjazdy, wycieczki dokumentowali za pomocą otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości aparatu fotograficznego wykonując samodzielnie zdjęcia oraz podejmując pierwsze próby nagrywania filmów wideo.

    Z dodatkowymi funkcjami aparatu fotograficznego,mikroprtów, czyli bezprzewodowych systemów mikrofonowych, czy gimbali mierzyli się uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i zajęciach świetlicowych. Uczniowie stwierdzili,  iż te pomoce świetnie sprawdzą się w trakcie wycieczek, wyjazdów czy szkolnych przedstawień.

     

     

    październik 2022

        Uroczystości szkolne, które odbyły się w miesiącu październiku były świetną okazją do odkrywania możliwości technicznych sprzętu do nagrywania, który pozyskała nasza szkoła w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Nic nie może równać się z uczuciem, gdy wszystkie elementy sceny łączą się w kadrze w doskonałej harmonii, tworząc wspaniały obraz. Aby tego doświadczyć sami uczniowie podjęli się próby nagrywania,  filmowania uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej czy ślubowania pierwszaków. Wykorzystując otrzymane pomoce dydaktyczne takie jak mikrofony, mikroporty czy aparaty fotograficzne poznawali możliwości otrzymanego sprzętu oraz zapoznawali się z ich podstawowymi funkcjami i ustawieniami.

     

    listopad 2022

        W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6, 7 oraz 8  z pełnym zaangażowaniem brali udział w lekcjach techniki i matematyki, na których wykorzystano drukarki 3D. Pojawiło  się wiele pomysłów na wykorzystanie sprzętu na lekcjach. Jednak najważniejszym elementem było zaprojektowanie modelu druku 3D. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do projektowania, następnie przygotowali materiał do druku. Powstały ciekawe formy przestrzenne, m.in. breloczki, napisy, litery, figury geometryczne. Te ostatnie z pewnością zostaną wykorzystane na lekcjach matematyki.

     

    Szkolna drukarka 3D sprawdziła się doskonale na zajęciach kreatywnych w klasie 3. Uczniowie krok po kroku zapoznali się z budową, sposobem działania oraz zasadami bezpiecznego korzystania z drukarki. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się procesowi druku przestrzennego. Pojawiło się sporo nowych pomysłów na wykorzystanie drukarki 3D na kolejnych zajęciach. Oto fotorelacja:​​​​​​

     

     

    grudzień 2022

        Wyjazd na lodowisko był świetną okazją, by wykorzystać szkolny sprzęt do nagrywania, który pozyskała szkoła w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.Uczniowie klasy 6 i 8a podczas wyjazdudokumentowali wspólną zabawę używającaparatu fotograficznego i gimbala. Dzięki gimbalom można było wykonać ujęcia, które rzadko udają się bez mechanicznej stabilizacji – na przykład panoramy lub zbliżenia.Płynne najazdy kamerą, panoramowanie, stabilny obraz w kadrze – wszystko to udało się uczniom uzyskać, wystarczyło skorzystać z gimbala. A oto fotorelacja

     

       

        Okres świąt bożonarodzeniowych dla uczniów klasy 1 i 2  był bardzo intensywny.  W klasie 1 były warsztaty zdobienia pierniczków, dekorowanie sali, klasowe mikołajki. Uczniowie wydarzenia klasowe postanowili utrwalić na fotografiach i filmikach. Wykorzystali do tego sprzęt otrzymany w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Fotografie i filmiki zostały wykonane z użyciem gimbala oraz aparatu cyfrowego. Natomiast uczniowie klasy 2 uczyli się obsługi aparatu fotograficznego. W trakcie rejestrowania wydarzeń uczniowie odkrywali i poznawali możliwości techniczne sprzętu: dokonywali zbliżeń optycznych i cyfrowych, komponowali ujęcia, ustawiali rozdzielczość zdjęć, zgrywali zarejestrowany materiał na inne nośniki, uczyli się nagrywać filmy z użyciem aparatu cyfrowego. Efekty ich pracy można obejrzeć poniżej.

          

        Z okazji zbliżających się świat uczniowie klasy 6 na zajęciach rozwijających kreatywność wykonywali prace plastyczne o tematyce świątecznej w różnych technikach. Postanowili udokumentować ich tworzenie. Wykorzystali do tego sprzęt otrzymany z programu edukacyjnego #Laboratoria Przyszłości: aparat fotograficzny Canon ze statywem. Uczniowie mogli poznać dodatkowe funkcje aparatu, sposób przełączania z trybu fotografowania na nagrywanie, ustawianie ostrości i odpowiedniego światła, odtwarzanie i przeglądanie zdjęć.

       

        Ważne jest, aby uczniowie mieli możliwość korzystania na zajęciach lekcyjnych z różnych dostępnych pomocy dydaktycznych. I tak dzięki programowi edukacyjnemu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6 na lekcji biologii mogli skorzystać z otrzymanych pomocy – mikroskopów optycznych wraz z akcesoriami. Dzięki temu mieli możliwość obserwacji mikroorganizmów, czy tkanek roślinnych i zwierzęcych. Sami również mogli przygotować własne preparaty.

     

    styczeń 2023

        Uczniowie klasy 5 na lekcjach plastyki wykonywali szkic, a później  model rzeźby w różnych perspektywach. Aby uchwycić jej trójwymiarowość uczyli się ustawiać modele w odpowiednim świetle. Wykorzystali do tego oświetlenie do realizacji nagrań Free Pover Vlog oraz aparat fotograficzny otrzymane w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Wykorzystane pomoce okazały się przydatne do lepszego zrozumienia tematyki zajęć.

     

        Z mikroskopów Delta Optikal BioLight 300 zakupionych w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości mieli również możliwość korzystać uczniowie klasy 5 na lekcjach biologii. Poznali budowę układu optycznego oraz mechanicznego mikroskopu. Najciekawszą częścią zajęć było oglądanie preparatów w powiększeniu pod mikroskopem, dopasowywanie do podanych parametrów mikroskopu oraz przygotowywanie własnych preparatów wykorzystując zestawy narzędzi do mikroskopowania.

     

        Uczniowie klasy 4 przygotowując się do konkursu pieśni pasyjnych skorzystali z pomocy dydaktycznych otrzymanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: aparatu fotograficznego Canon, mikrofonu Rode, oraz statywu do aparatu. W trakcie rejestrowania próbnych występów uczniowie wykorzystywali możliwości techniczne aparatu takie jak przełączenie pomiędzy funkcją aparatu a kamery, dokonywania ustawień optycznych aparatu, nagrywania wokalu. Rejestracja prób pozwoliła uczniom skorygowanie i dopracowanie szczegółów występu.

     

    luty 2023

            Niesienie pomocy nie jest obce uczniom naszej szkoły. Wszyscy uczniowie chętnie włączają się w różnorodne akcje charytatywne organizowane dla osób potrzebujących lub na rzecz bezdomnych zwierząt. Angażują się w przygotowanie akcji i ich przeprowadzenie. Uczniowie z Koła Fotoreporterskiego postanowili udokumentować działalność sowich kolegów i koleżanek. Do udokumentowania działań wykorzystali aparaty fotograficzne Canon otrzymane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Zanim wykonali zdjęcia, ustawili światło, ostrość, wybrali tryb robienia zdjęć. Korzystanie z zasobów otrzymanych pomocy dydaktycznych sprawiło uczniom wiele radości, ale również pozwoliło nabyć nowe umiejętności w obsłudze aparatu fotograficznego, jak również udokumentować działania charytatywne swoich kolegów i koleżanek.  

       

        Uczniowie klasy 7, 8a i 8b po raz kolejny na lekcjach fizyki wykorzystali tablice edukacyjne – mikrokontrolery zakupione w ramach programu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć pracowali w zespołach, które miały na celu wykorzystanie w praktyce zdobytej wiedzy na temat obwodów elektrycznych. Uczniowie sprawdzali znajomość symboli wykorzystywanych do schematów oraz konstruowali proste obwody elektryczne.

        Nie tylko uczniowie starszych klas pracowali z mikrokontrolerami. Również uczniowie klasy 2 na zajęciach rozwijających kreatywność mieli możliwość jak działają i do czego służą nowoczesne pomoce dydaktyczne. Tablice edukacyjne pozwoliły zaspokoić ciekawość młodym ludziom, którzy z przyjemnością manipulowali przy wszystkim, co daje się poruszać, wcisnąć czy przesunąć. 

     

    marzec 2023

         Dzięki udziałowi szkoły w programie edukacyjnym Laboratoria Przyszłości uczniowie mieli możliwość wykorzystania na zajęciach z wychowawcą w klasie 8 a oraz na zajęciach świetlicowych stacji lutowniczej. W pierwszej kolejności uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, z obsługą lutownicy, później przystąpili do pracy. Czego potrzebowali: kilkanaście drewnianych krążków, ołówek oraz lutownicę. Efektem finalnym było wygrawerowanie na drewnianych krążkach numerów sal lekcyjnych, które później zostały doczepione do kluczy.

     

        7 marca 2023r. w naszej szkole odbyła się II Szkolna Debata Naukowa. Przedstawiciele klas od IV do VIII  wspólnie podejmowali dyskusję na tematy obejmujące bardzo wiele obszarów naszego życia. Między innymi były to zagadnienia związane z ekologią, odnawialnymi źródłami energii. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na postawione pytana np. Czy pojedynczy człowiek ma wpływ na swoje otoczenie, kraj, świat? Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na powyższe tematy, potrafili przytoczyć argumenty oparte na wiedzy wybiegającej poza podstawowy materiał szkolny, co świadczy o tym, że interesują się życiem oraz wieloma sprawami dotyczącymi funkcjonowania w świecie.

    Dokumentowania dabaty podjęły się dwie uczennice klasy 8a Weronika i Oliwia wykorzystując pomoce dydaktyczne otrzymane w ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości. Były to aparat fotograficzny Canon, statyw, oświetlenie do realizacji nagrań Free Pover Vlog.​​​​​​​

     

    kwiecień 2023

          Uczniowie nie tylko starszych klas, ale również młodsi coraz lepiej radzą sobie z obsługą profesjonalnego sprzętu. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez naszą szkołę w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości uczniowie mogli samodzielnie dokumentować uroczystość obchodów święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz klasową wycieczkę wykorzystując do tego celu aparat fotograficzny Canon. Uczniowie już samodzielnie dokonują wyboru obrazu, ustawiają ostrość i czułość zdjęć, ustawiają odpowiednią datę, godzinę, jakość, powiększenie lub pomniejszenie obrazu. I gotowe.

     

     

        Uczniowie klasy 8b na lekcjach matematyki po raz kolejny mogli wykorzystać sprzęt pozyskany w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Dzięki wizualizerowi AVer F17- BM zajęcia były bardziej uatrakcyjnione, a jego funkcje pozwoliły na prezentowanie, wyświetlanie i analizowanie różnego rodzaju zestawów zadań egzaminacyjnych przez całą klasę. Uczniowie dzięki wyświetlanym obrazom mogli przypomnieć sobie podstawowe własności np. figur geometrycznych i wspólnie przeanalizować i omówić zadania.

     

    maj 2023

              Dzięki pomocom naukowym takim jak mikroskopy Delta Optikal BioLight 300 z kamerą uzyskanym w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości uczniowie klas 6 i 8 a mieli możliwość na lekcjach biologii rozwijać umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Uczniowie pod mikroskopem obserwowali szczegóły budowy tkanek roślinnych i zwierzęcych, minerały, jak również mikroskopijne organizmy poruszające się w kropli wody.  Przy zastosowaniu narzędzi do mikroskopowania mają możliwość samodzielnego wykonania preparatów mikroskopijnych.

     

        Projekty  na lekcjach języka angielskiego "Famous People" i  "Interesting animals"

    Uczniowie klas 6, 7, 8 a  w marcu i kwietniu brali udział w projekcie z języka angielskiego "Famous People". Zadaniem uczniów było przeczytanie książki  w języku angielskim na temat wybranej znanej osoby, a następnie w grupach przygotowanie prezentacji na jej temat. Kolejnym działaniem było przedstawianie w języku angielsku faktów na jej  temat  na forum klasy.  Można było wysłuchać ciekawostek na temat takich osób jak Pele, Marco Polo, Maria Sklodowska – Curie, Benjamin Franklin, Napoleon Bonaparte, Lous Paster, Walt Disney, Thomas Edison. Natomiast uczniowie klasy 5 pracując w grupach wybierali zwierzę i samodzielnie wyszukiwali informacji na jego temat, tworzyli plakaty prezentujące wygląd, życie, zwyczaje danego zwierzęcia, wszystko oczywiście w  języku angielskim.

    Zarówno grupy klas starszych jak i młodszych przygotowały ciekawe prezentacje, poznając nowe słownictwo i rozwijając swoje umiejętności językowe, a wszystko zostało udokumentowane z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

    czerwiec 2023

                 15 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyła się szósta edycja Szkolnego Konkursu Piosenki Ludowej. Zmagania uczestników konkursu zostały udokumentowane dzięki sprzętowi otrzymanemu w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Do wykonania zdjęć oraz przeprowadzenia wywiadów z uczestnikami konkursu zostały użyte aparaty  fotograficzne Canon ze statywem, oświetlenie do realizacji  nagrań, oraz mikrofony Rode VideoMic. Uczniowie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości mieli możliwość samodzielnej pracy zwyżej wymienionymi pomocami, które pozwoliły na profesjonalną rejestrację dźwięku, obrazu oraz prezentację występów uczniów.

      

  • Laboratoria przyszłości - rok szkolny 2023/2024

    wrzesień 2023

            11 września 2023r. gościliśmy w naszej szkole zespół edukatorów  Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Celem wizyty było praktyczne wsparcie uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane były przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

    W zajęciach prowadzonych przez edukatorów w dwóch bokach szkoleniowych wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Podczas warsztatów uczniowie zostali wprowadzeni w  świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej, zostali zapoznani z własnościami wydruków oraz rodzajami materiałów, z których można drukować zaprojektowane wcześniej elementy. W ramach ćwiczeń uczniowie  obserwowali pracę drukarki i jej finalny efekt. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań edukatorom, a na koniec spotkania otrzymali drobne upominki w postaci wydruków trójwymiarowych.

    Drugi moduł spotkania dotyczył sztucznej inteligencji. Uczniowie zostali wprowadzeni  w świat rozpoznawania obrazu za pomocą prostego programu do odczytywania ruchów dłoni oraz gestów.  Mieli możliwość zagrać w grę, w której komputer odczytywał gesty wykonywane przez uczniów. Młodzież również sprawdziła jak działają Gogle VR w jednej chwili przenosząc się w wirtualną podróż do wybranego muzeum, na inny kontynent, oglądając układy narządów ludzkiego ciała w trójwymiarze. wykorzystując jedynie ruchy głowy.

    Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, którzy z entuzjazmem i ciekawością  podchodzili do wykonywanych zadań. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach.

     

     

        W ramach projektu Laboratoria Przyszłości w klasie pierwszej zostały przeprowadzone zajęcia w terenie pod hasłem „ Ale to ciekawe”.  Dzieci do obserwacji otaczającej przyrody używały lup, lornetek, a ciekawym obiektom przyrodniczym robiły zdjęcia za pomocą aparatów fotograficznych Canon EOS 2000D otrzymanych w ramach programu laboratoria Przyszłości.  Następnie dzieliły się spostrzeżeniami z innymi uczniami. Po powrocie w klasie rozmawiali co widzieli, jakie obiekty warto było sfotografować, co było w tym ciekawego, czy można coś zrobić, żeby zadbać o obiekt obserwacji np. usunąć suche części roślin, uważać żeby nie zniszczyć obiektu itp.. Na koniec zajęć uczniowie jeszcze raz obejrzeli wszystkie zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym wybierając najciekawsze ujęcia. Wszyscy byli jednomyślni, że człowiek powinien żyć zgodnie z otaczającym  światem i że należy w rozsądny sposób korzystać z zasobów przyrodniczych dla poprawy swojego bytu.

    październik  2023

              W październiku na lekcjach biologii uczniowie klasy V i VI poznawali tajniki mikroskopowania  korzystając z pomocy dydaktycznych – mikroskopów otrzymanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

    Uczniowie klasy V zdobywali nowe doświadczenia w obsłudze mikroskopu. Uczyli się jak ustawić obiektyw w najmniejszym oraz największym powiększeniu, jaka umieścić preparat na stoliku, co to jest szkiełko podstawowe, nakrywkowe, w jaki sposób za pomocą śruby makrometrycznej  i mikrometrycznej zbliżyć obiekt do aparatu, ustalić ostrość obrazu w mikroskopie. Uczniowie klasy VI poszerzali swoją wiedzę rozwijając umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych, oglądając szczegóły budowy tkankowej różnych organizmów roślinnych  i zwierzęcych.

    listopad 2023

         Podczas Dnia Dyni zorganizowanego przez społeczność szkolną, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wykonać dyniową fotorelację. Wykorzystany został sprzęt fotograficzny pozyskany w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu wykonano wyjątkowe zdjęcia. Uczniowie używali aparatu i statywu, aby stworzyć jak najlepsze ujęcia. Nauczyli się również jak zarządzać opcjami, takimi jak rodzaj obrazu, ostrość czy powiększenie dla uzyskania najlepszych efektów końcowych.

    grudzień 2023

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Robótka 2023”. Przygotowane kartki świąteczne i upominki zostały przesłane do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie. Prace uczniów zostały udokumentowane dzięki sprzętowi otrzymanemu w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Wykorzystano aparat fotograficzny Canon.

    styczeń 2024

     

          W ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas VIII na lekcjach fizyki wykorzystywali tablice edukacyjne mikrokontrolery AtMEGA 2560. Zapoznali się z podstawowymi jego funkcjami oraz rozmieszczeniem elementów na płycie czołowej. Uczniowie pracowali zespołowo testując różnego rodzaju napięcia przy użyciu przewodów, sterowali źródłem światła żarówki oraz diodami LED. Wykorzystywali również inne funkcje tablicy takie jak: potencjometr - regulator napięcia, czujnik ruchu, przyciski, włączniki. Mierzyli wbudowanym woltomierzem napięcie, konstruowali proste obwody elektryczne z użyciem diod LED oraz żarówki, badali napięcie w poszczególnych diodach, używali czujnika ruchu do zapalania diod oraz żarówki. Uczniowie pracując w zespołach mieli możliwość do utrwalenia wiadomości oraz wykorzystania w praktyce wiedzy o prądzie elektrycznym a w szczególności o obwodzie elektrycznym.

    luty 2024

     

        Z okazji Dnia Świętego Patryka uczniowie klasy III uczestniczyli w lekcji kulturowej, podczas której drukowali symbole związane z tym świętem w drukarce 3D pochodzącej z programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się obsługi drukarki, dowiedzieli się jak wymienić filament oraz przygotować projekt do druku. Na zakończenie wspólnej pracy każdy otrzymał koniczynkę - jeden z symboli Irlandii i świętego Patryka.

    marzec 2024

     

         W celu uatrakcyjnienia lekcji muzyki uczniowie klasy 4 korzystali na lekcji muzyki z Mikroportu BOYA WFM12. Jest to sprzęt pozyskany przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

    Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie rozwijali kompetencje przyszłości takie jak obsługa nowoczesnych narzędzi. Ciekawa farma zajęć sprzyjała zaangażowaniu w proces dydaktyczny i rozwijaniu własnych talentów oraz zainteresowań artystycznych uczniów. 

    kwiecień 2024

        Uczniowie klasy 6 podczas zajęć techniki wykorzystali sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości- stację lutowniczą z gorącym powietrzem. Poznali zastosowanie i wykorzystanie narzędzi do obróbki metali. Dowiedzieli się, że dzięki obróbce termicznej metali zmieniona zostaje struktura stopu metali. Uczniowie mogli zastosować tę wiedzę w praktyce wykorzystując stację lutowniczą. Pracę rozpoczęli od przypomnienia zasad bezpieczeństwa ihigieny pracy na zajęciach techniki. Zapoznali się z instrukcją obsługi urządzenia, aby praca przebiegała sprawnie i bezpiecznie. Samodzielnie lutowali miedziane przewody wykorzystując do tego cynę i kalafonię. Połączone przewody wykorzystywali do budowania prostych obwodów elektrycznych. Ćwiczyli wlutowywanie i wylutowywanie prostych elementów układów elektronicznych. Używali także rurek termokurczliwych do osłony przewodów. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie zarówno u chłopców jak i dziewczynek. Uczniowie stwierdzili, że zaletą lutowania jest łatwość wykonania, a jednocześnie – gdy się dobrze wykona zadanie – otrzymanie stabilnego i trwałego połączenia. Praca z zestawem lutowniczym pozwoliła na rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, a także na zaprezentowanie w ciekawy ikreatywny sposób możliwości nowego sprzętu.

     

    maj 2024

        Plastikowe nakrętki dostarczają niezliczonych możliwości kreatywnej twórczości, jak również mogą stanowić doskonały materiał do zabawy dla dzieci.  Uczniowie klas młodszych pod okiem wychowawcy świetlicy mieli możliwość wykonać kreatywne zabawki wykorzystując do ich wykonania stację lutowniczą otrzymaną z programu rządowego Laboratoria przyszłości. Prace rozpoczęli od zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa oraz z obsługą stacji lutowniczej, później przystąpili do pracy. Wypalali otwory w plastikowych nakrętkach za pomocą, a następnie przy pomocy drutu ogrodniczego łączyli poszczególne elementy.  I tak powstały zabawki pajączki.

        Uczniowie klasy 2 z pomocą wychowawcy przygotowali montaż słowno - muzyczny ,,Jesteś Mamo skarbem mym" z okazji Dnia Matki. Film powstał z użyciem sprzętu audio- wideo - aparat Canon, Mikrofon Rode VideoMic, statyw fotograficzny, oświetlenie do realizacji nagrań Free Pover Vlogotrzymanego w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości.

    czerwiec 2024

        W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Eureka- fizyka i chemia na nas czeka” uczniowie kl. 7 i kl. 8 korzystali ze sprzętu pozyskanego z programu rządowego Laboratoria Przyszłości- stacji lutowniczej. Na lekcjach fizyki przed przystąpieniem do działania uczniowie zostali zapoznani z obsługą i podstawowymi funkcjami urządzenia oraz zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego korzystania z lutownicy. W ramach zajęć wykorzystywali urządzenie do zrobienia precyzyjnych otworów umożliwiających sprawne i estetyczne utworzenie fontanny Herona. Wyniki działań były zadowalające, gdyż stworzenie takiej konstrukcji wymaga cierpliwości oraz perfekcji.

  • Laboratoria przyszłości - rok szkolny 2024/2025

    wrzesień- październik 2024

        Uczniowie przebywający na świetlicy brali udział w happeningu na temat wagi posiadania przyjaciela oraz samotności. Próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto mieć zainteresowania. Tematem wyjściowym  zajęć była jesień, jesienne drzewa i zmiany zachodzące w przyrodzie . Uczniowie mieli za zadanie dostrzeżenie pozytywnych i negatywnych stron cykli w przyrodzie. Następnie sami zamienili się w drzewa i próbowali przewidzieć  zagrożenia , na jakie narażone  są  młode pojedyncze drzewa podczas gwałtownych porywów wiatru. Ważną częścią było porównanie młodego człowieka  do młodego drzewa i dostrzeżenie  wagi grupy rówieśników ora posiadania przyjaciół. Zajęcia miały na celu wspieranie ucznia, wzmacnianie poczucia bycia częścią grupy, szukania oparcia w osobach z otoczenia, wzmocnienia roli integracji z kolegami. Bardzo istotne było też podkreślenie roli szukania i rozwijania swoich zainteresowań. 

    Dzięki sprzętowi fotograficznemu pozyskanemu z projektu Laboratoria przyszłości, uczniowie mieli możliwość utrwalenia zajęć na fotografii.

        Podczas obchodów Dnia Języków Obcych uczniowie wykorzystali sprzęt, który szkoła pozyskała w ramach programu Laboratoria Przyszłości: aparat fotograficzny Canon ze statywem oraz oświetlenie do realizacji nagrań Free Power Vlog. Uczniowie korzystali z różnych możliwości technicznych aparatu: przełączanie między funkcją aparatu i kamery, zmiana ustawień optycznych, takich jak: ISO, przysłona, czas naświetlania czy balans bieli. Dzięki nowoczesnemu aparatowi uczniowie mieli szansę stworzyć dobrej jakości zdjęcia i krótkie filmy. To jedno z narzędzi, które pozwala na rozwijanie kreatywności i umiejętności komunikacji wizualnej. Efekty pracy zachęcają do dalszego eksperymentowania w dziedzinie fotografii. Dzięki nim na dłużej zapamiętamy ten intensywny i ciekawy dzień.

    listopad - grudzień 2024

        Uczniowie klasy 8 uczestniczyli w zajęciach fizyki z wykorzystaniem tablicy edukacyjnej mikrokontrolera pozyskanego w ramach projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Na początku uczniowie zapoznali z podstawowymi komponentami tablicy oraz testowali poznane elementy takie jak: dioda LED, rezystory, przyciski oraz przewody połączeniowe. Mikrokontroler okazał się być dużą atrakcją, która pomogła bliżej pozanć i zrozumieć sposób działania obwodów elektrycznych, jak i również innych pojęć związanych z prądem elektrycznym.

     

        Uczniowie klasy 6 na lekcjach techniki korzystali ze stacji lutowniczej pozyskanej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Poznawali rodzaje instalacji elektrycznych oraz różne źródła energii elektrycznej. Rozróżniali na planie poszczególne elementy instalacji. Ćwiczyli wykonanie prostych obwodów elektrycznych. Jednak najciekawszym zadaniem było wykonanie dekoracji z wykorzystaniem drzewka świątecznego. Uczniowie uczyli się jak połączyć obwód by rozbłysły bożonarodzeniowe lampki.

         Uczniowie klasy pierwszej mieli możliwość zapoznać się z działaniem drukarki 3D- narzędzia pozyskanego w ramach realizowanego projektu Laboratoria przyszłości. Postanowili wykonać ozdoby choinkowe. W realizacji zadnia pomogli im starsi koledzy z klasy ósmej. Uczniowie najpierw pokazali, jak projektuje się dany przedmiot na laptopie, w jaki sposób umieścić filamenty w drukarce, a następnie sam proces drukowania zaprojektowanego elementu. Wydrukowane ozdoby uczniowie klasy pierwszej zabrali do swojej sali i zawiesili na klasowej choince.  

    styczeń - luty 2025

        Uczniowie klasy czwartej mieli możliwość skorzystania na zajęciach z mikroskopów otrzymanych w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Zapoznali się z budową i obsługą mikroskopu. Prowadzili pod mikroskopem obserwacje komórek niewidocznych gołym okiem. Obserwowali komórki roślinne, zwierzęce, glonów, grzybów oraz bakterii. Dzięki poczynionym obserwacjom mieli możliwość poznania budowy anatomicznej różnych organizmów.

       Uczniowie klasy piątej na zajęciach biologii uczyli się prawidłowo korzystać z mikroskopów, które szkoła otrzymała w ramach realizowanego projektu Laboratoria przyszłości. Krok po kroku poznawali części optyczne i mechaniczne mikroskopu. Uczyli się, jak prawidłowo ustawić obiektyw, umieścić preparaty na stoliku, w jaki sposób ustawić ostrość obrazu w mikroskopie. Następnie oglądali preparaty w różnych powiększeniach i dokumentowali poczynione obserwacje.

        Z okazji Walentynek, a wcześniej Dnia Babci i Dziadka uczniowie na zajęciach świetlicowych wykonywali prace w drewnie- upominki dla najbliższych. Za pomocą stacji lutowniczej otrzymanej w ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości wypalali wzory ora dekorowali je farbami, kredkami i flamastrami.

       marzec - kwiecień 2025

        17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Św. Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Uczniowie w naszej szkole mogli poczuć magię irlandzkiego święta. Podczas lekcji uczniowie poznali historię i tradycyjne zwyczaje tego święta. Zielone stroje i zabawa polegająca na odszukaniu koniczynek z ciekawostkami dodała wydarzeniu wyjątkowego klimatu. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie przygotowali zawieszki w kształcie zielonych koniczynek – najbardziej charakterystycznego symbolu święta. Legenda mówi, że św. Patryk użył koniczyny, aby wyjaśnić irlandzkiemu ludowi pojęcie Trójcy Świętej. Koniczyna jest wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii. Uważa się również, że przynosi ona pomyślność i szczęście. Uczniowie klasy 8 zaprojektowali model druku 3D w kształcie koniczyny, a następnie wydrukowali swój projekt przy użyciu drukarki Makerbot Sketch.

        W ramach zajęć fizycznych uczniowie klasy 8  mieli okazję zaprezentować młodszym kolegom fascynujący świat mikrokontrolera AtMEGA 2560, pozyskanego z programu rządowego „Laboratoria przyszłości”. Celem pokazu była nie tylko nauka, ale także rozwijanie umiejętności prezentacyjnych oraz umacnianie relacji w społeczności uczniowskiej. Podczas zajęć uczniowie klasy 8 zaprezentowali podstawowe funkcje oraz rozmieszczenie elementów na płycie czołowej mikrokontrolera AtMEGA 2560, takie jak: woltomierz cyfrowy, potencjometr, wyświetlacze, diody LED, przyciski, czujniki oraz przewody do połączeń. Młodsi koledzy chętnie sprawdzali jak działa potencjometr, woltomierz i inne elementy mikrokontrolera.

        Uczniowie klasy 5 na zajęciach techniki wykonywali ozdoby do dekoracji świątecznego stołu. Do udziału w zajęciach zaprosili młodszych kolegów z klasy 1, którzy z zaciekawieniem przyglądali się jak powstają elementy drukowane na drukarce 3D.  Pracę rozpoczęli od wykonania w programie komputerowym projektu dekoracji, którą był świąteczny kurczaczek. Wybrali kolory filamentów i przystąpili do drukowania ozdób wykorzystując sprzęt z projektu Laboratoria przyszłości. Uczniowie po wydrukowaniu ozdób podarowali je młodszym kolegom i koleżankom z klasy 1, którzy udekorowali nimi świąteczne koszyczki będące ozdobą wielkanocnego stołu . Dzieci były zachwycone zajęciami.

        Na lekcji muzyki uczniowie klasy czwartej uczyli się nowej piosenki ,,Złoty kolczyk weź”. Aby ćwiczyć występy publiczne wykorzystali do nauki mikrofony Rode VideoMic. Uczniowie również chcieli utrwalić swój występ, by później przeanalizować go i ewentualnie poprawić. Wykorzystali do tego aparat fotograficzny Canon. Przy okazji uczniowie nabyli umiejętności mocowania aparatu na statywie, obsługi aparatu fotograficznego i mikrofonów.

    Uczniowie korzystali z pomocy dydaktycznych otrzymanych w ramach programu rządowego Laboratoria przyszłości.

  • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

    Zapraszamy do udziału w szkolnej akcji

    DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

    20 marca 2025 (czwartek) załóż kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary. Kolorowe skarpetki symbolizują różne chromosomy i świętowanie unikalności każdej osoby oraz pokazanie wsparcia dla osób z Zespołem Downa i promowanie akceptacji różnorodności.

    Wszyscy uczniowie które wezmą udział w akcji otrzymają punkty na plus zgodnie z zasadami WSO.

    Organizator: M. Giemza

  • Nasze sukcesy

    Oliwia Łoniewska, uczennica klasy VIII, odniosła wielki sukces w Wojewódzkim Konkursie z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Z radością informujemy, że Oliwia znalazła się w grupie uczniów z bardzo wysoką liczbą punktów, uzyskując tym samym tytuł finalisty, a także najwyższy wynik w gminie Piekoszów. To ogromne wyróżnienie dla niej i dla całej szkoły. Sukces naszej ósmoklasistki to efekt ciężkiej pracy i zaangażowania, a także pasji do nauki języka.

    Serdecznie gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

    O. Cedro-Zaława

  • Nasze sukcesy

    Miło nam poinformować, że uczennica kl. 8 Anna Długosz otrzymała tytuł Finalisty w VIII Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Tym samym będzie mogła skorzystać z przywilejów przy rekrutacji do szkoły średniej. Cieszymy się, że udało się Ani pomyślnie zakończyć ten etap konkursu, życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie. Niech ten tytuł przyniesie naszej uczennicy dużo satysfakcji i zmotywuje do dalszego rozwoju.

    Gratulujemy!

  • Tydzień Kultury Języka

    XXXIII TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

    Motyw przewodni projektu:

    Choć burza huczy wkoło nas, do góry wznieśmy skroń

    Edmund Niziurski

    10 - 15 marca 2025

     

    KLASY 0 – III

     

    1.Szkolny Konkurs Recytatorski „Humor w polskiej poezji dziecięcej”.

    2.Szkolny Konkurs Czytelniczy „CZYTAM, ROZUMIEM ,UMIEM”.

    3.Szkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII”

    4. Szkolna akcja czytelnicza „Starsi czytają młodszym”- zapoznanie uczniów klas I-III z książką Edmunda Niziurskiego „Księga urwisów”

    5.Konkurs plastyczny ”Książka moim przyjacielem” - ilustracja do wybranej książki

     

    Kl. IV – VIII

     

    1. Edmund Niziurski - sylwetka pisarza oraz jego twórczość

    Wystawa przybliżająca sylwetkę i twórczość pisarza, związek z Zajączkowem, oglądanie filmu ,,Tajemnica dzikiego szybu”.

    2. Szkolny konkurs plastyczny – Bohaterowie utworów Edmunda Niziurskiego

    Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej /technika dowolna/.

    Prace należy dostarczyć do dn. 15 marca, do nauczycieli języka polskiego.

    3. Szkolny konkurs literacki

    Zdaniem uczestników jest napisanie opowiadania lub wiersza.

    Prace należy dostarczyć do dn. 15 marca, do nauczycieli języka polskiego.

    4. Szkolny konkurs ortograficzny

    Wybierany jest Mistrz Ortografii w kl. IV - VIII

    5. Szkolny konkurs recytatorski

    Uczniowie kl. IV – VIII przygotowują jeden wiersz lub fragment prozy o dowolnej tematyce.

    6. Świetlicowy konkurs pięknego czytania

    7. Świetlicowy konkurs: ,,Dokończ przysłowie”

    8. Szkolny konkurs: ,,Przyjaciel w literaturze”

    Zadanie uczestników jest opisać wybranego bohatera (przyjaciela) z dowolnej książki lub wiersza. Prace należy dostarczyć do do dn. 15 marca, do biblioteki szkolnej.

    9. Udział w wydarzeniach organizowanych przez inne instytucje związane z edukacją, kulturą i nauką

     

    Koordynatorzy:

    M. Stefańczyk

    M. Czerwiak

  • Projekt "Skok w Rozwój Kompetencji w Zajączkowie"

    Szanowni Państwo,

    prosimy o śledzenie strony internetowej szkoły oraz Facebooka w celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących projektu "Skok w Rozwój Kompetencji w Zajączkowie". Informacje ukażą się w ciągu najbliższego tygodnia. Jednocześnie informujemy, że uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymają gadżety promocyjne (np. butelki filtrujące) oraz punkty na "plus" z zachowania.

  • Apel z okazji Święta Patrona Szkoły

  • Rekrutacja

    Szanowni Państwo


    - od 10 lutego 2025 r. rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń rodziców  dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej

    składają wnioski (zgłoszenia,  w przypadku dzieci obwodowych) o kontynuację edukacji w klasie I tej szkoły


    - od 10 lutego 2025 r. rozpoczyna się przyjmowanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym


    - od 3 marca 2025 r. rozpoczyna się przyjmowanie wniosków do klasy pierwszej


    - od 3 marca 2025 r. rozpoczyna się przyjmowanie wniosków do oddziału przedszkolnego

     

    Dokumenty składane przed wyznaczonym terminem nie będą przyjmowane.

     

    Regulamin rekrutacji - oddział przedszkolny

    REGULAMIN_REKRUTACJI-_ODDZIAL_PRZEDZKOLNY.docx

    Załączniki:

    Oswiadczenie_woli_przyjecia_do_oddzialu_przedszkolnego.docx

    wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_oddzialu_przedszkolnego_w_roku_szkolnym_2025_2026.docx

    deklaracja_o_kontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego_w_oddziale_przedszkolnym.docx

    Regulamin rekrutacji - klasa I

    REGULAMINREKRUTACJI-_KLASA_1.docx

    Załączniki:

    OSWIADCZENIE_RODZICOW_KANDYDATA_WOLI_PRZYJECIA_DZIECKA_do_klasy_pierwszej.docx

    zgloszenie_do_klasy_pierwszej_-_uczniowie_z_obwodu_szkoly.docx

    wiosek_o_przyjecie_dziecka_do_klasy_I_szkoly_podstawowej_w_roku_szkolnym_2025_2026.RTF

     

  • Szkolny Klub Wolontariatu

    Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim dziękują wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za liczny udział w cyklicznej akcji: ,,Nakarm psa, albo kota''. Zebraną karmę przekazaliśmy Pani Dorocie Pawłowskiej, która jest w naszej gminie społecznym opiekunem kotów wolno żyjących. Zajmuje się ona dokarmianiem psów i kotów wolno żyjących, czasową adopcją do czasu wyleczenia zwierzęcia, transportem do weterynarza, szuka odpowiedzialnych opiekunów, wskazuje drogę jak uzyskać pomoc w Urzędzie Gminy na bezpłatną kastrację i sterylizację. Pomaga też psom i kotom, których właściciele mają przejściowe problemy finansowe. Pani Dorota to osoba ogromnej wiedzy i empatii. Już kolejny rok gości w naszej szkole przekazując naszym uczniom wiedzę o tym jak troszczyć się o nasze zwierzęta, aby były zdrowe, radosne i bezpieczne. By pomóc bezdomnym zwierzętom można kontaktować się z Urzędem Miasta i Gminy w Piekoszowie lub bezpośrednio z Panią Dorotą pod numerem 604 556 329. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji pamiętajcie dobro wraca, a dzięki Wam bezdomne zwierzęta nie będą głodne!!!

  • WYNIKI KONKURSU WALENTYNKOWEGO

    Nasza Szkoła była organizatorem już IV edycji Międzyszkolnego Konkursu na Najładniejszą Kartkę Walentynkową w Języku Angielskim lub Niemieckim. Celami konkursu było: rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim i niemieckim oraz rozwijanie twórczej aktywności uczniów. Uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością i starannością. Prace były oceniane w trzech kategoriach:

    - język angielski – klasy IV-VI

    - język angielski – klasy VII-VIII

    - język niemiecki – klasy VII-VIII

    Należy nadmienić, że prace w kategoriach język angielski IV-VI i język niemiecki VII-VIII reprezentowały bardzo wysoki poziom. Wybór najlepszych spośród tak dużej liczby estetycznych i dopracowanych kartek walentynkowych stanowił nie lada wyzwanie dla komisji konkursowej. Po długich naradach komisja wyłoniła następujące grono zwycięzców:

    Język angielski –  klasy IV-VI

    I miejsce:

    Gabriela Jas – Łosień

    Wiktoria Giemza – Rykoszyn

    II miejsce:

    Aleksandra Żarnowiec – Jaworznia

    Ksawery Kucharczyk – Zajączków

    III miejsce:

    Milena Żelazna – Górki Szczukowskie

    Oliwia Drogosz – Micigózd

    Wyróżnienia:

    Wiktor Sempioł – Piekoszów

    Weronika Szot – Górki Szczukowskie

    Oliwier Bujak – Łosień

     

    Język angielski – klasy VII - VIII

    I miejsce:

    Natalia Smolarczyk - Łosień

    II miejsce:

    Julia Chrabąszcz – Zajączków

    III miejsce:

    Magdalena Gos – Łosień

    Wyróżnienia:

    Gabriela Zapała – Górki Szczukowskie

     

    Język niemiecki – klasy VII – VIII

    I miejsce:

    Patryk Litwin – Rykoszyn

    Lena Kaleta - Zajączków

    II miejsce:

    Anna Gawron – Łosień

    Szymon Skrzypiec – Jaworznia

    III miejsce:

    Wiktoria Błońska – Piekoszów

    Anna Długosz – Zajączków

    Wyróżnienia:

    Szymon Chojnecki – Piekoszów

     

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się udziału w konkursie. Podziękowanie kierujemy też do rodziców oraz nauczycieli przygotowujących uczniów. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

     

    Gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłych konkursach!

  • Konkurs plastyczny

    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

    ogłasza

    XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Wioski bez troski”

     

    1. Konkurs ogłoszony jest pod hasłem „Wioski bez troski”. Tematem konkursu jest popularyzowanie zasad bezpiecznej pracy oraz zaleceń prewencyjnych i profilaktycznych, stanowiących merytoryczną treść kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”, która odnosi się do zdrowia człowieka w wymiarach: fizycznym, psychicznym i społecznym.
    2. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz podstawowych zaleceń profilaktyki zdrowotnej.
    3. Konkurs upowszechnia m.in. „Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”

    zadanie konkursowe

    1. Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej, zwanej dalej pracą konkursową lub pracą plastyczną, w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej zasady bezpiecznej pracy oraz zalecenia prewencyjne i profilaktyczne dotyczące stanu psychofizycznego człowieka, stanowiące merytoryczną treść kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”
    2. Praca konkursowa powinna być wykonana przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracy nie należy oprawiać.
    3. Praca plastyczna powinna być trwale opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.
    4. Do konkursu nie będą dopuszczone prace, które zawierają treści niezgodne z prawem lub dobrymi obyczajami, posiadają znamiona plagiatu lub mogą prowadzić do naruszenia praw innych osób

    Uczniowie kl. 4-8 zainteresowani udziałem w konkursie proszę o zgłoszenie się do nauczyciela plastyki p. Małgorzata Giemza, do końca lutego 2025. Zapraszam do udziału w konkursie

     

  • Dzień Kota

    17 luty DZIEŃ KOTA

    Szkoła to nie tylko miejsce nauki. 17 lutego świętowaliśmy DZIEŃ KOTA. Chętni uczniowie mogli przebrać się i poudawać te miłe zwierzątka. Akcję przeprowadzili wychowawcy świetlicy Aurelia Gala i Małgorzata Giemza. Wielu uczniów zostało wyróżnionych okazjonalnymi breloczkami, ufundowanymi przez dyrektora szkoły. Zapraszamy do kolejnych wspólnych zabaw.

  • Akcja ,,Serce dla Hospicjum"

  • Gminny konkurs na prezentację multimedialną

    Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie zaprasza

    SZKOŁY Z TERENU MIASTA I GMINY PIEKOSZÓW

    do udziału w Gminnym konkursie na prezentację multimedialną

     

    Cele konkursu:

    • pogłębienie wiedzy młodzieży dotyczącej polskich naukowców i ich wynalazków,
    • dostrzeganie wartości pracy i zaangażowania różnych ludzi,
    • rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną,
    • rozwijanie wiedzy na temat programów komputerowych służących do przygotowania prezentacji multimedialnych,
    • kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł,
    • doskonalenie umiejętności selekcjonowania wiadomości,
    • motywowanie do twórczej pracy.

    Regulamin konkursu

    1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie.

    2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V – VIII.

    3. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:

    Kl. V – VI

    Kl. VII - VIII

    4. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie prezentacji multimedialnej /w programie Power Point, od 15 do 20 slajdów, 1-2 slajdy w języku angielskim/ zawierającej tekst i grafikę, na temat:

    Dzień Nauki Polskiej

    Współcześni polscy naukowcy, wynalazcy - ich odkrycia, badania

    5. Pracę należy dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie lub przesłać na adres: konkursy.zajaczkow@onet.pl

    6. Termin nadsyłania prac do 21 lutego 2025 roku.

    7. Uczestnik konkursu może być autorem jednej pracy, szkołę może reprezentować czterech uczniów.

    8. Zapis prezentacji na płycie powinien zawierać nazwę szkoły, którą reprezentuje uczeń oraz 1-2 wyrazowe godło /na pierwszym lub ostatnim slajdzie/.

    9. Uczestnik konkursu zobowiązany jest dostarczyć kartę zgłoszenia, załącznik nr 1.

    10. Laureaci konkursu otrzymają nagrody. O sposobie przekazania nagród organizator poinformuje w późniejszym terminie.

    11. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz przekazane telefonicznie do szkół.

    12. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.

    KRYTERIA OCENY PRAC

    Członkowie jury, oceniając nadesłane prezentacje multimedialne, będą brać pod uwagę:

      • zgodność treści prezentacji z tematem,
      • wartość i poprawność merytoryczną pracy,
      • przejrzysty i uporządkowany układ prezentacji,
      • kreatywność i oryginalność (atrakcyjność) pomysłów, koncepcji i technik wykorzystanych w pracy (m.in. animacji, muzyki, zdjęć, filmów),
      • stronę artystyczną pracy (estetykę i efekt wizualny),
      • podanie materiałów źródłowych wykorzystywanych informacji.

    Zalacznik_nr_1.doc

     

  • Wywiadówka

     

    Zapraszamy Rodziców dn. 16.01.2025 r. o godz. 16.00

  • Konkurs świetlicowy dla uczniów klas 1-8

    SERCE DLA PRZYJACIELA

     

    Walentynki to okazja do wyrażenia miłości, sympatii i wdzięczności za przyjaźń. Pragniemy uczcić to święto inaczej niż zwykle. Proponujemy Wam przygotowanie

    dla wybranej osoby SERCA, jako symbolu waszych uczuć .

    Prace w formie SERCA można przygotować w dowolnej technice ( np. rysunek, model przestrzenny, wycinanka, origami, szydełkiem lub na drutach,sznurek, plastelina i inne masy, materiały z recyklingu…). Nie zapomnijcie dołączyć karteczki z danymi autora

    i adresata. Prace zostaną wyeksponowane na korytarzu szkolnym . Następnie Wasze prace przekazane zostaną dla adresatów przez pocztę walentynkową.

    Najbardziej oryginalne i pomysłowe prace nagrodzimy dyplomami i drobnymi upominkami. Autorzy wszystkich prac otrzymają punkty na plus zgodnie z WZO.

     

    Termin dostarczenia prac : 7 lutego 2025 (piątek)

    Prace proszę oddawać organizatorom konkursu : Małgorzata Giemza i Aurelia Gala.

  • UCZENNICE KLASY TRZECIEJ LAUREATKAMI GMINNYCH KONKURSÓW ŚWIĄTECZNYCH

    W miesiącu grudniu odbyło się podsumowanie konkursów gminnych organizowanych przez BCK w Piekoszowie.

    Laureatkami Gminnego  Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa” zostały uczennice klasy trzeciej Lena Fudała oraz Diana Kwiatkowska.

    Diana Kwiatkowska wzięła również udział i zdobyła II m-ce w Mikołajkowym Konkursie Pięknego Czytania dla klas I-III, zorganizowanym przez BCK w Piekoszowie w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

    Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Wychowawca Mariola Stefańczyk

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie
    Zajączków, ul. Międzygórze 8
    26-065 Piekoszów
  • 578575748

Galeria zdjęć