Nawigacja

O szkole

Historia szkoły

      

Historia szkoły w Zajączkowie sporządzona na podstawie Kroniki szkolnej oraz innych dokumentów.

 

                                                         Rok 1919

                        przyjmuje się za datę powstania szkoły w Zajączkowie.

         Pierwszym nauczycielem państwowym, przysłanym przez władze oświatowe po I wojnie światowej, był pan Piotrowski. Lekcje odbywały się w wynajętych salach, a ponieważ  w szkole uczył tylko jeden nauczyciel, na zajęcia mogło uczęszczać wyłącznie jedno dziecko z rodziny.

                                                         

Początek lat 30 XX wieku

         Szkołą kierował pan Kot, pełnił również rolę  nauczyciela. Drugim nauczycielem była żona kierownika. W tym czasie wybudowano dwuizbową szkołę (brak informacji  na temat jej lokalizacji). Nauka w Zajączkowie nie była nadal powszechna.

 

Dalsze lata 30 XX wieku

        Funkcję kierownika pełnił pan Bolesław Siuda, uczył wraz z żoną. Był ceniony                      przez mieszkańców. Z jego inicjatywy zaczęto budowę nowego lokalu dla szkoły.

         Wybuch II wojny światowej przerwał prace. Kierownik, jak i większość nauczycieli prześladowanych przez Niemców, musiał opuścić Zajączków. Ukrywał się przez całą okupację.

 

Lata II wojny światowej, 1939-1945

         Na terenie Zajączkowa istniała tzw. „Volkschule”, którą kierował pan Michniewski. Szkoła nie cieszyła się popularnością, uczęszczali do niej nieliczni uczniowie. W budynku Niemcy umieścili także ZARZĄD GMINY, SEKRETARZA oraz POCZTĘ.

 

Lata 1945-1950

          Po zakończeniu wojny do Zajączkowa powrócił pan Bolesław Siuda z żoną i zorganizował szkołę na nowo. Nauka odbywała się w dwóch salach, ale w budynku szkolnym tylko w jednej, ze względu na dalszą obecność (aż do roku 1955) w jego murach placówek gminnych.

          W 1948 roku przybyła do szkoły p. Helena Misztal, uczyła krótko, jej miejsce zajął w roku 1949 p. Gajewski. Istniało wówczas 6 klas, uczyło się w nich ponad 280 uczniów. Nauka odbywała się w trzech izbach lekcyjnych najstarszej części obecnego budynku (strona południowa). Do rejonu szkolnego należał Zajączków, Lesica, Lasek, Bławatków i Wesoła. Szkoła była również zbiorczą i do klasy piątej przychodziły dzieci z Miedzianki.

          W styczniu 1950 roku w okresie „kultu Stalina” za „niewłaściwą” dla ówczesnych władz wypowiedź na zebraniu Powiatowego Komitetu w Kielcach kierownik Bolesław Siuda został zatrzymany, funkcję nowego zarządzającego powierzono p. Gajewskiemu (pełnił ją do roku 1953). Po rozprawie sądowej, były kierownik szkoły został uniewinniony, lecz do Zajączkowa już nie wrócił, podjął pracę w szkole Radlinie.  

                           

Lata 1950-1960

             Rok szkolny 1950/1951, w czerwcu szkołę opuścili pierwsi absolwenci, byli to uczniowie klasy siódmej.

            Grono pedagogiczne powiększyło się o czworo nauczycieli, w tym pana J. Turka. Utworzono też filię szkoły w Lesicy, z klasami I-IV.

            W latach 1953-1959 funkcję kierownika szkoły pełnił p. J. Turek, od 1953  do  1961  r.  p. Mieczysław Podgórski, następnie p. J. Dulęba.

            W roku szkolnym 1959/1960 uczyło pięcioro nauczycieli. Lekcje odbywały się w pięciu salach lekcyjnych. W budynku mieściła się kancelaria, biblioteka oraz mieszkania nauczycieli.

            W roku 1956 odbyła się premiera filmu „Tajemnica dzikiego szybu”, zrealizowanego na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego „Księga urwisów”.

            „Dziki szyb” to autentyczne miejsce w górze Miedziance. Akcja i książki, i filmu toczy się w naszych stronach, a urwisy to uczniowie jednej
z klas szkoły w Zajączkowie, nic więc dziwnego, że niektóre zdjęcia wykonano w budynku szkolnym.

 

Lata 1960-1970

            W roku szkolnym 1961-1962 rozpoczął działalność Komitet Rodzicielski. 31 stycznia 1963 roku dotychczasowy kierownik szkoły p. Jan  Dulęba rozpoczął pracę w Kopalni „Ostrówka” - Miedzianka. Do 28 lutego istniało w szkole w Zajączkowie tzw. „bezkrólewie”.

             Z dniem 1 marca 1963 roku kierownikiem mianowano p. Stanisława Karysia, pełnił funkcję 2 lata. W roku szkolnym 1963/1964 nowo wybrany  Komitet Rodzicielski postawił sobie za cel częściowe ogrodzenie budynku szkolnego. Plan zrealizowano z końcem roku, ogrodzono część południową; w kolejnym - część wschodnią, następnie zachodnią.

             Kierownikiem w roku szkolnym 1965/1966 została p. Janina Chojnacka, lecz pełniła tę funkcję tylko kilka dni, następnie powołano p. Władysławę Aksamit, na stanowisku kierownika wytrwała do roku 1970.

 

Lata 1970-1980

              1 września 1970 roku kierownictwo szkoły zaczął sprawować p. Tadeusz Borkowski.

              Wówczas szkoła wsparła odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, wpłaciła     na ten cel 410 zł. Wiadomość o akcji zamieściło „Słowo Ludu”- (gazeta kielecka) w dniu 7 maja 1971 roku.

               W roku szkolnym 1971-1972 przeprowadzono kapitalny remont budynku szkolnego. Od września dzieci uczyły się cały rok w remizie strażackiej i agronomówce. Na zapleczu remizy urządzono kancelarię i pokój nauczycielski.

               W styczniu 1973 roku zlikwidowano Prezydium GRN. Wieś Zajączków przyłączono do Gminy Piekoszów. Dyrektor szkoły poczynił starania, aby budynek po GRN przeznaczyć na cele szkolne. Udało się, do dużej sali przeniesiono klasę I i II z agronomówki, w małej sali urządzono ognisko przedszkolne. W lipcu 1973 roku z funkcji kierownika zrezygnował p. Tadeusz Borkowski, od września dyrektorem został p. Jan Budziosz. W roku szkolnym  1977-78 wykonano elewację budynku szkolnego, remont budynku gospodarczego i rozpoczęto budowę boiska przyszkolnego. W kolejnym roku dokonano rozbiórki starej stodoły znajdującej się za budynkiem szkolnym.

 

Lata 1980-1990

               Rok szkolny 1981-1982 rozpoczął uroczysty apel. Młodzież szkolna wraz z wychowawcami oddała hołd poległym w czasie II wojny światowej, następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod obeliskiem w Młynkach, w miejscu mordu rodziny Kotów i Gorajów.

                13 grudnia 1981 roku został ogłoszony stan wojenny w kraju, wówczas na pewien czas zawieszono zajęcia w szkole.

                 W lutym 1982 roku położono dywanik asfaltowy od bramy szkolnej do zewnętrznej toalety.

                 W roku szkolnym 1986-87 szkoła wzięła udział w konkursie gminnym i rejonowym pt. „Pamięć – Pokój - Przyjaźń”, zajęła jedno z czołowych miejsc oraz wygrała nagrodę pieniężną – 35 tys. zł.

 

Lata 1990-2000

               W wakacje w 1991 roku dokonano remontu dachu szkoły,  pomalowano sale i korytarze.

               28.08.1992 roku ze stanowiska dyrektora szkoły, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania, ustąpiła p. Zofia Budziosz.

               Funkcję dyrektora powierzono  p. Mirosławowi Leśniakowi.

               W roku szkolnym 1992/93 powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, pomalowano budynek szkolny z zewnątrz oraz ogrodzono go. Uczniowie wzięli udział w wycieczkach do Zakopanego, Warszawy i w Góry Świętokrzyskie.                   

               W roku szkolnym 1993/94 uczeń klasy VIII – Cezary Kwiatkowskizostał laureatem Wojewódzkiej Olimpiady Historycznej (opiekun – M. Leśniak).

               W roku szkolnym 1994/95 uczeń Cezary Kwiatkowski (wtedy już I klasy LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach) otrzymał stypendium im. Andrzeja Radka - bohatera „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego. Znalazł się w gronie 16 wyróżnionych.

               W roku szkolnym 1996/97 rozpoczęła się rozbudowa budynku szkolnego, a zakończyła w lutym 1998, trwała półtora roku.

               W roku szkolnym 1998/99 w związku z reformą administracyjną Zajączków znalazł się w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim.

               Rozpoczęła się reforma oświaty, z końcem roku szkołę opuściły dwie klasy: VIII i VI. Przeprowadzono remont szatni, wykonano odwodnienie budynku szkolnego.

  

Lata 2000-2010

       Szkoła w Zajączkowie wkroczyła w nowe stulecie i … tysiąclecie.

         Na dolnym korytarzu zamieszczono gablotę z trofeami sportowymi. Po raz pierwszy rozpoczęła działalność szkolna świetlica zaopatrzona w gry planszowe i stoły tenisowe.

         W roku szkolnym 2000/2001 przygotowano projekt sali gimnastycznej, wkrótce ruszyła budowa.
         W 2001 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach wydało decyzję dotyczącą projektu budowlanego, który zakładał rozbudowę Szkoły Podstawowej z zapleczem socjalno – gospodarczym oraz łącznikiem i uzyskano pozwolenie na wykonanie tej inwestycji. Projekt  opracował inż. B. Staniszewski. O rozbudowę szkoły zadbał ówczesny dyrektor mgr Mirosław Leśniak. Większość prac ukończono pod koniec 2002 r. Sala gimnastyczna została wyposażona w nowy sprzęt sportowy. Dzięki temu poprawiły się warunki nauki i osiągaliśmy sukcesy sportowe na szczeblu gminy, powiatu oraz województwa. Zostało uzupełnione wyposażenie sali komputerowej o trzy nowe komputery, zakupione z budżetu szkoły oraz trzy używane, podarowane przez firmę ETNA. Nasza placówka stawała się coraz lepiej wyposażona oraz nowoczesna. Dzięki podjętym działaniom uczniowie mogli sprostać zadaniom, jakie ich czekały w dobie informatyzacji i cyfryzacji.

           W 2003 r. Dyrektorem Szkoły Podstawowej została p. mgr Aneta Pawłowska, która w 2006 r. współorganizowała uroczystość, ważną dla wszystkich mieszkańców wsi. Historia naszej Małej Ojczyzny sięga czasów Władysława Łokietka, dlatego społeczność szkolna włączyła się w przygotowanie szczególnego jubileuszu 700 – lecia istnienia wsi Zajączków. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali  część artystyczną, występem uświetnili obchody. Dzięki takim inicjatywom mogli bliżej poznać swoją odległą historię, kultywować tradycję i czuć dumę oraz bliski związek ze swoim miejscem zamieszkania.

          W pobliżu budynku szkoły stanął obelisk upamiętniający to wydarzenie, ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Łopusznie oraz okolicznych przedsiębiorców (Tadeusza Majkę, Józefa Bartosa, Genowefę i Tadeusza Kosińskich, Stanisława Stępnia, Aleksandra Woldera, Zygmunta Giemzę, Zygmunta Furmanka i Jerzego Sperczyńskiego). Ówcześnie urzędujący Wójt Gminy Piekoszów mgr Tadeusz Krzysztof Dąbrowa  na łamach  specjalnego wydania gazety lokalnej „Głosu Piekoszowa” dziękował za włączenie się w organizację uroczystości mieszkańcom wsi, Komitetowi Rodzicielskiemu i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowie.

           W 2008 r. zakończył się remont trzech pomieszczeń, w których mieszkali nauczyciele i ich rodziny. Po zakończeniu prac w II semestrze roku szkolnego zostały one  zaadaptowane        na sale lekcyjne. Ta decyzja pozytywnie wpłynęła na organizację pracy szkoły. Zwiększyła się liczba sal lekcyjnych. Dowozy uczniów podzielono na dwie tury, a zajęcia kończyły się o godzinie 14.30. Plan zajęć zezwolił dziecku na lepsze zorganizowanie czasu odpoczynku, nauki w domu i zabawy.

 

Lata 2010-2019

            Rada Gminy Piekoszów 31 maja 2010 r. podjęła decyzję o powstaniu gimnazjum w Zajączkowie. Od nowego roku szkolnego w budynku  mieściła się szkoła podstawowa i gimnazjum, dlatego 22 października 2010 r. powołano Zespół Placówek Oświatowych  w Zajączkowie. W styczniu dyrektorem ZPO została p. mgr Aneta Pawłowska.

           W roku 2012 uczeń klasy VI Eryk Polit został laureatem Wojewódzkiej Olimpiady Humanistycznej (opiekun p. R. Walas, nauczyciel j. polskiego).

            We wrześniu 2013 r. funkcję dyrektora szkoły zaczęła pełnić p. mgr Małgorzata Bernat.

            Jeden z najważniejszych dni w życiu  społeczności szkolnej to 17.10.2018 roku. Wtedy odbyła się uroczystość nadania szkole zaszczytnego  imienia Bohaterów Powstania Styczniowego oraz przekazanie sztandaru przez Wójta Gminy Piekoszów Zbigniewa Piątka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi senator RP Krzysztof Słoń, poseł na Sejm RP Bogdan Latosiński, wicewojewoda Andrzej Bętkowski i Wójt Gminy Piekoszów Zbigniew  Piątek.

            W 2019 r. szkoła w Zajączkowie  uroczyście obchodziła 100-lecie swego istnienia.

 

 

 

 

Informacje na temat miejscowości

 

Zajączków

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie
    Zajączków, ul. Międzygórze 8
    26-065 Piekoszów
  • 578575748

Galeria zdjęć