Działalność świetlicy Tygodniowy rozkład zajęć Dzienny rozkład zajęć Regulamin świetlicy Konkursy Akcja - ,,Telefon dla przyjaciela"

Działalność świetlicy

ROLA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W DOBIE DZISIEJSZYCH CZASÓW

W obecnej chwili, w dobie reform szkolnictwa, spotykamy się z wieloma działaniami pedagogicznymi, które miałyby zmienić system nauczania i sposoby pracy z dziećmi.. Nauczyciel, wychowawca świetlicy jest organizatorem działań dydaktyczno wychowawczych. Tworzenie dobrych warunków współpracy z dziećmi sprzyja gotowości służenia pomocą innym, wyzwala zachowania pro-społeczne i ułatwia integrację grupy. Natomiast zaangażowanie uczniów w tworzeniu dobrej atmosfery i rozwiązywaniu problemów umożliwia zastosowanie różnych form organizowania i współdziałania w grupie. Świetlica szkolna stanowi ważne ogniwo w systemie współczesnego wychowania i opieki nad dzieckiem. Jest ona integralną częścią programu wychowawczego szkoły. Cały wachlarz zadań opiekuńczo-wychowawczych świetlicy jest konsekwencją obowiązku zaspokajania różnorodnych potrzeb biologicznych i psychospołecznych uczniów. Dlatego też jest w niej miejsce i czas na zapewnienie dzieciom warunków rozwoju zainteresowań, odpoczynku, nauki, opieki, pomocy i zabaw.

Świetlica szkolna działa pod hasłem ,,Widzę – Działam – Rozumiem’’.

Do świetlicy przyjmowane są dzieci na podstawie wniosku. W pierwszej kolejności uczniowie , którzy muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na dojazd oraz dzieci rodziców pracujących.

Świetlica realizuje swoje zadania według rocznego planu pracy wychowawczej, dydaktycznej  i opiekuńczej, zatwierdzonego przez dyrektora szkoły.  W czasie trwania zajęć świetlicowych uczniowie pod opieką nauczycieli wychowawców świetlicy aktywnie realizują :

1. działania dydaktyczne poprzez:

a) pomoc w odrabianiu lekcji

b) zajęcia plastyczno- techniczne, muzyczne

c) zajęcia komputerowe

d) gry i zabawy

e) sportowo- rekreacyjne

f) czytanie, pisanie, ortografia

g) zajęcia matematyczne

h) przyrodniczo - ekologiczne

2. działania wychowawczo – opiekuńcze poprzez :

a) dbanie o czystość w świetlicy, higienę osobistą

b) pogadanki na temat zasad zachowania  i bezpieczeństwa w różnych sytuacjach

c) integracja grupy świetlicowej

d) udział w różnych konkursach plastycznych ,literackich

e) organizowanie imprez i przedstawień na terenie szkoły

f) przestrzeganie zasad i regulaminów obowiązujących w świetlicy

g) pomoc młodszym, osobą starszym ,słabszym

h) pogadanki na temat: opieka nad zwierzętami, dbanie o środowisko

3. działania profilaktyczne poprzez :

a)rozwiązywanie sytuacji konfliktowych

b)prelekcje na temat używek i ich zagrożeń

c)ćwiczenia umiejętności zachowań asertywnych

d) wzmacnianie w uczniach poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa

e)uczenie dzieci samodzielności i odpowiedzialności za własne postępowanie

Świetlica szkolna angażuje uczniów do wielu akcji, spotkań i innych zadań, które wynikają  z bieżących potrzeb szkoły, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły ,zorganizowała przedstawienie
 pt. ,,Mikołaj’.’ Ponadto  współpracuje z pedagogiem, biblioteką szkolną, nauczycielami i wychowawcami klas, Samorządem Uczniowskim oraz  koordynatorem do spraw  bezpieczeństwa.

Wychowawcami świetlicy są:

mgr Małgorzata Bernat