Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody

W tym roku szkolnym rozpoczęło działalność Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.

W ciągu pierwszych 2 miesięcy zgłosiło się 37 uczniów , którzy chcą wiedzieć więcej o przyrodzie i ją chronić. Opiekunami koła są panie Małgorzata Giemza, Beata Zagnieńska.

CELE

1. Kształtowanie wrażliwości człowieka, a szczególnie młodzieży na bogactwo i piękno przyrody,
budzenie jej umiłowania, szerzenie zrozumienia istoty, znaczenia i celów ochrony przyrody
stanowiące część ochrony środowiska.

2. Zabieganie o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniem.

3. Zabieganie o właściwe użytkowanie oraz świadome odtwarzanie jak też pomnażania zasobów
przyrody żywej, nieożywionej i krajobrazu jako dobra ogólnonarodowego.

4. Zabieganie o ochronę i odnawianie zasobów środowiska przyrodniczego, a w szczególności:
a) otrzymanie procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów
b) zachowanie różnorodności bioekologicznej
c) zachowanie dziedzictwa geologicznego i paleontologicznego
d) zapewnienie ciągłości istnienia gatunków roślin, grzybów i zwierząt wraz z ich siedliskami
terenów zieleni w miastach i wsiach, w szczególności ochrona drzew i krzewów
e) poprzez ich utrzymywanie lub przywracanie do właściwego stanu
f) Otrzymywanie lub przywracanie do właściwego stanu siedlisk przyrodniczych oraz stanu gatunków
g) krajobrazu i innych składników środowiska przyrodniczego

5. Inicjowanie i podejmowanie społecznych przedsięwzięć, pełnienie roli organizatorskiej
w społecznym ruchu na rzecz ochrony przyrody uwzględniającym zasady zrównoważonego rozwoju.

6. Kształtowanie opinii publicznej w duchu troski o ochronę przyrody.

7. Upowszechnienie wiedzy o przyrodzie i jej ochrony oraz kształtowanie kultury etyki ekologicznej.

Poniedziałek 29.04.2024

Liga Ochrony Przyrody

Światowy Dzień Kota

17 lutego - Światowy Dzień Kota to najlepsza okazja aby pomyśleć o wolnożyjących kotach, które potrzebują wsparcia, a także o wszystkich kotach żyjących w schroniskach i przytuliskach. Osoby i organizacje zajmujące się pomocom kotom mają wciąż mnóstwo podopiecznych, którym starają się zapewnić jedzenie i opiekę weterynaryjną, a także dom. Zarówno jedzenie, jak i leczenie kotów pochłania mnóstwo pieniędzy. Szczególnie warto wesprzeć mniejsze stowarzyszenia i fundacje, nie otrzymujące stałych dotacji od gmin, a które z dużym poświęceniem od lat zajmują się zwierzętami potrzebującymi pomocy.

W związku z tym dniem Szkolne Koło LOP realizuje  projekt edukacyjny pod nazwą „ Koty, kotki i kocury”.  Zapoznaj się z propozycjami i dołącz  do wspólnej zabawy.

L.P

Zadanie

1.

Spotkanie z lekarzem weterynarii

15.01.2016r

Klasy 0-III godzina 9.30 sala109

Klasy IV-VI godzina 10.40 sala101

2.

Konkurs plastyczny – „ Mój kot”

1-15.02.2016r.

Namaluj sam swojego pupilka przy użyciu różnych technik plastycznych na formacie A4. Dostarczania prac podpisanych do pani Małgorzaty Giemza, Beaty Zagnieńskiej

3.

Zabawy plastyczne- KOT  Z GLINY.

3.02.2016r.

Od godziny 9 do 13 w/ g harmonogramu uczniowie chętni będą uczestniczyć w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Annę Wilk ( BCK Piekoszów) na korytarzu przed stołówką.

4.

Papieroplastyka- składane koty

8.02.2016r.

W tych dniu będą rozdawane szablony przez członków LOP na korytarzu szkolnym

5.

TANGRAM – rusz głową.

10.02.2016r

Szablony znajdziesz u pani Małgorzaty Giemzy

6.

Zbiórka karmy dla kotów

1-20.02.2016r

Karma zostanie przekazana do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Oddajemy ją pani Małgorzacie Giemza

7.

„Poranek z kocią książką”

8-17.02.2016r.

Czytanie przygotowanego tekstu (wiersze, opowiadania, bajki) wybranej grupie młodszej (0-III). Osoby chętne do czytania wcześniej kontaktują się z wychowawcą klasy młodszej w celu ustalenia terminu, czasu i propozycji tekstu do czytania. Uczniowie czytający muszą być przed lub po swoich lekcjach!. Zgłoszenia po ustaleniach z nauczycielami proszę przekazać pani Beacie Zagnieńskiej. Książki można wypożyczyć z biblioteki szkolnej.

8.

Zręczne ręce czyli Kocie maski lub pacynki

11-12.02.2016r.

W tych dniach będą rozdawane szablony przez członków LOP na korytarzu szkolnym.

9.

Śpiewanie kocich piosenek- „ Kocia mruczanka”

17.02.2016r.

Podczas długiej przerwy  na korytarzu-parter- odbędzie się kocia mruczanka. Każdy kto chce zaśpiewać piosenkę sam lub zespołowo przynosi ścieżkę dźwiękową lub śpiewa bez muzyki.

Przebieramy się za KOTA lub mamy rekwizyt z nim związany

17.02

Wszyscy chętni wykorzystuję zrobione maski lub  kocie gadżety aby się przebrać w tym dniu.

Spotkanie z weterynarzem

Kocie bajki

Koty - papieroplastyka

Kocia zabawa

Warsztaty ceramiczne

W królestwie grzybów

4 listopada 2015r członkowie Szkolnego Koła LOP wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju dla klas I-III pod nazwą „ W Królestwie Grzybów” organizowanego przez oddział LOP w Kielcach.

Celem tegorocznej edycji konkursu było poszerzenie wiedzy młodych przyrodników  o najważniejsze wiadomości dotyczące grzybów i konieczności ich ochrony w tym:
1. Podział organizmów żywych
2. Budowa grzybów
3. Różnorodność Królestwa grzybów
4. Jak żyją grzyby
5. Współżycie grzybów z roślinami
6. Grzyby charakterystyczne dla danej pory roku
7. Znaczenie grzybów w przyrodzie
8. Grzyby jadalne, niejadalne i trujące
9. Ochrona grzybów

Reprezentowali naszą szkołę uczniowie: Magdalena Cacek, Aleksandra Giemza, Kinga Stefańczyk w części teoretycznej, a w sprawnościowej: Błażej Bednarski, Radosław Jaworski, Oliwia Chruściak. Za uzyskane wyróżnienie każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominki, a dla szkoły pakiet edukacyjny. Opiekunami były panie Małgorzata Giemza i Beata Zagnieńska.